Zalety okien PCV – skąd taka popularność?

Kiedy tylko na rynku polskim pojawiły się okna PCV stały się one synonimem luksusu i wygody. Dotychczas stosowane powszechnie okna drewniane starego typu sprawiały tyle problemów w użytkowaniu i konserwacji, że każdy kto mógł sobie pozwolić na wcale nietanie wówczas plastikowe okna czym prędzej decydował się na ich wymianę.

W przeciwieństwie do ówczesnych drewnianych okien te wykonane z tworzywa PCV miały same zalety! Przede wszystkim wyróżniały się wysokim stopniem szczelności co po latach uciążliwego podwiewania „od okna” i łatania szpar kitem wyglądało jak prawdziwe wybawienie. Okna PCV zmniejszają wyraźnie koszty ogrzewania pomieszczeń w porównaniu ze starymi drewnianymi modelami. Ponadto produkowane są w postaci dużych tafli szkła co znacznie ułatwia ich mycie. Są przy tym odporne na warunki atmosferyczne, nie groźna im wilgoć czy nadmierne nagrzanie. Są również odporne na środki chemiczne i biologiczne.

Okna PCV wykazują się dużym współczynnikiem dźwiękoszczelności co doceniają zwłaszcza mieszkańcy bloków przy ruchliwych ulicach. Okna plastikowe są bardzo wytrzymałe, nie ulegają wyprężeniom jak drewniane modele, trudno je nawet mocniej zarysować. Dziś zarówno okna jak i drzwi PCV są dużo tańsze niż wtedy gdy dopiero zdobywały polski rynek, dlatego są nadal najchętniej wybieranym rodzajem stolarki okiennej. Zaawansowana technologia pozwala tworzyć coraz to doskonalsze okna, bardziej bezpieczne i ciepłe a zarazem o wysokich walorach estetycznych. Różnorodność kolorystyczna w jakiej mogą wybierać inwestorzy są niezwykle bogata. Producenci również pod względem kształtu okna są dziś w stanie spełnić niemal każde marzenie.

Czy plastikowe okna mają jakieś wady?

Czy tak zachwalane okna mogą więc mieć jakiekolwiek wady? Niestety tak, choć trzeba uczciwie przyznać że w porównaniu do zalet jest ich naprawdę niewiele i nie wpływają znacząco na decyzje klientów. Głównym argumentem przeciwników plastikowych okien jest ich… nadmierna szczelność! Tak, znaczne zamknięcie obiegu powietrza również nie jest dobre. Dobra cyrkulacja powietrza zostaje zachwiana jeśli plastikowe okna są stale szczelnie zamknięte. Może się wówczas pojawić pleśń i grzyb wywołane nadmierną wilgotnością powietrza wewnątrz mieszkania. Aby tego uniknąć należy często wietrzyć wszystkie pomieszczenia i w miarę możliwości korzystać z funkcji mikrowentylacji stosowanej dziś powszechnie we wszystkich modelach okien PCV.

Miłośnicy klasycznych, drewnianych okien podkreślają ich elegancję i szlachetność, przy której plastik nie nadaje się do domów „z duszą”. Inną wadą tego typu okien to brak możliwości samodzielnej naprawy i renowacji ram okiennych jak to się ma w przypadku okien drewnianych. Głębokich rys czy pęknięć nie da się łatwo naprawić czy zatuszować. Nie można również pomalować okien, jeśli zmieni się nasz gust czy wystrój wnętrza. Tutaj zdecydowanie łatwiej jest modyfikować wygląd drewnianych okien, chociaż trzeba dodać, że wymaga to wówczas dużego nakładu pracy.

Dodaj komentarz