Zabezpieczenie okna

Nieszczelne okna to częsty problem w wielu domach, jednak nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że przez szpary w okiennicach przedostaje się powietrze. Mieszkanie może tracić aż do 30% ciepła, jest to dość spora liczba, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy ogrzewanie jest ciągle włączone. Takim sposobem, trzeba ogrzewać pomieszczenia jeszcze bardziej by utrzymać normalną temperaturę, przez co ucierpieć może nasz portfel.

Nieszczelna okna nie muszą koniecznie oznaczać zakupu nowych. Utrata ciepła i ciągły przepływ powietrza mogą być spowodowane złym montażem. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zadbać o to, aby firma, którą zatrudniamy była dokładna w swojej profesji i sprawdzona wcześniej rzez inne osoby. Często przy montażu okien firma oferuje kilkuletnią gwarancję w razie, gdyby okna po jakimś czasie przestały działać tak jak powinny. Niestety przyczyną tego, że okno staje się nieszczelne jest również zużywanie się materiałów. Czas niestety też robi swoje i najszybciej zużyciu ulegają właśnie uszczelki, które przy otwieraniu okna czy wpływie temperatury oraz wilgoci odkształcają się i odklejają. Aby temu zaradzić najlepiej jest zrobić przegląd okienny, tzw. przegląd stolarki okiennej, który najczęściej wykonuje się przed wiosennym sezonem.

Kolejną przyczyną słabej izolacji może być zużyte okucie

Jest ono poddane szalonym zmianom temperatury, na skutek której na zmianę rozszerzają się i kurczą, co jest przyczyną późniejszych problemów. Jest to normalne zachowanie się materiału i aby wyregulować niestabilne okucie warto o pomoc poprosić specjalistę. Będzie to najlepsze rozwiązanie, gdyż regulacja takiej części nie jest wcale łatwa. Jeżeli problem nieszczelności pojawia się w oknach plastikowych, które są dosyć nowe, możliwe, że przyczyną jest ustawiony tryb okna. Nowe produkty przy uszczelce w wewnętrznej stronie okna ma dwa tryby, który wystarczy kluczem przesunąć, aby okno mocniej dociskało się do ramy.

Najłatwiejszym sposobem na uszczelnienie okna jest zamontowanie uszczelki. Wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar do naszego okna. Aby dobrać odpowiedni rozmiar wystarczy spojrzeć do karty gwarancyjnej okna, tam będzie wszystko napisane. Najlepiej wybrać uszczelkę z pianki poliuretanowej lub EPDM. Ważne aby pamiętać, że przed przyklejeniem uszczelki trzeba koniecznie wyczyścić ramę z tłuszczu i brudu. Takie rozwiązanie na pewno jest jednym z najtańszych opcji, ale również może posłużyć nam nawet na kilkanaście lat.

Dodaj komentarz