Wymiana okien nie jest taka prosta

Marcin Wiśniewski, Stolmar
Marcin Wiśniewski, Stolmar

Poszczególne elementy budynku ulegają stopniowemu zużyciu. By zapewnić domowi prawidłowe funkcjonowanie na kolejne lata, koniecznością staje się przeprowadzenie prac remontowych w celu naprawy zużytych części lub po prostu ich wymiana.

Taki przegląd powinniśmy wykonywać co jakiś czas, by uniknąć poważnych szkód mogących nie tylko nadwyrężyć nasz portfel, ale również wpłynąć na utratę bezpieczeństwa użytkowania budynku.

Jednym z przykładów takich działań jest wymiana okien. Mimo, iż szczególnie popularna o tej porze roku, to nie każdy zdaje sobie sprawę, że wymaga wiedzy i przygotowania. Przed podjęciem prac, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem nowych okien i odpowiednio dobrać metodę montażu. Pierwszą kwestią, przed która staniemy jest wybór odpowiedniego materiału: drewno czy PVC? Podejmując decyzję warto rozważyć wszystkie zalety i wady obu tych możliwości. Wybierając okna do domu, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim parametry techniczne. Warto też poszukać w swoim regionie sprawdzonych producentów, którzy zagwarantują nam produkt najwyższej jakości. O najważniejszych kwestiach, którymi powinniście się kierować przy wyborze stolarki okiennej opowiada Marcin Wiśniewski z firmy STOLMAR Sp. z o.o.

Ciepło

Jedną z najistotniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę przy okazji wyboru stolarki otworowej jest izolacyjność termiczna. Energooszczędne okna zapewnią ciepło oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Właściwości cieplne okna określa współczynnik Uw, który wskazuje straty ciepła przez okno po zamontowaniu go w budynku – im jest on niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz.

Cisza

Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wyciszenia, co jest szczególnie ważne, w przypadku, gdy nasz budynek znajduje się w pobliżu ruchliwych ulic, obwodnic, linii kolejowych czy lotnisk. Współczynnik izolacyjności akustycznej – Rw wyrażany jest w decybelach i określa poziom tłumienia dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Zwrócić należy uwagę na to, że im jest on wyższy, tym ciszej będzie w pomieszczeniu. W celu ograniczenia hałasu stosuje się pakiety szybowe zbudowane ze szkła o różnej grubości. Szkło dźwiękochłonne pozwala na znaczne wytłumienie odgłosów z zewnątrz, jednak pamiętać należy, że nie powinno się redukować poziomu hałasu do zera.

Okucie: zawiasy

Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są rozwiązania techniczne zastosowane w samych oknach. Najbardziej przydatne dla klientów wydaje się być zastosowanie okuć z zawiasami umożliwiającymi regulację docisku do ościeżnicy.

Montaż

Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną zdecydowanej większości reklamacji dotyczących funkcjonowania lub szczelności okien jest ich nieodpowiedni montaż. Dlatego też warto oddać tą kwestię, w ręce specjalistów. Większość producentów podaje opis wykonania prawidłowego montażu. Warunki montażu opisane są w poradnikach montażysty lub też umieszczone na karcie gwarancyjnej.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokumentów, jakie otrzymujemy wraz ze stolarką okienną jest jej gwarancja. Gwarancja powinna dotyczyć całego produktu i obejmować możliwie najdłuższy okres użytkowania. Tylko dokładnie przygotowanie się do wymiany okien, pozwoli nam na to, abyśmy w pełni cieszyli się z okien przez długie lata.

Dodaj komentarz