Wybieramy energooszczędną szybę do okna

Okna w XXI wieku pod względem budowy niemal w niczym nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat. W niepamięć odeszły zakładane zimą okna dubeltowe, kitowanie i tradycyjne szyby, które kupowaliśmy u najbliższego szklarza.

Nowoczesne okna wyposażone są w specjalne rodzaje wkładów szybowych składających się nie z pojedynczej tafli szkła, ale pakietu kilku szyb z wysokiej jakości szkła. W standardowych produktach, stosuje się najczęściej dwie tafle, w tych bardziej energooszczędnych – trzy. Niestety ich liczba, to nie jedyny element, który decyduje o termoizolacyjności takiej szyby. Dlatego zanim udamy się na zakupy – warto przynajmniej w zarysie znać jej strukturę.

Cieplej z gazem szlachetnym i powłoką

Aby podnieść parametry termiczne i zahamować wymianę ciepła pomiędzy otoczeniem a wnętrzem budynku, przestrzenie pomiędzy szybami wypełnia się gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Podobną rolę może pełnić również krypton czy xenon, ale gazy te są znacznie droższe, a więc ich zastosowanie wpływa na cenę produktu dostępnego w sklepie.

  • W oknach energooszczędnych z pakietem trzyszybowym obie zewnętrzne szyby posiadają specjalny rodzaj powłoki, zapewniającej właściwy komfort cieplny w domu niezależnie od pory roku. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że zimą ciepło w postaci promieniowania podczerwonego, z grzejników i innych urządzeń, a także to wytwarzane przez domowników (każda „głowa” to 100W grzejnik) odbija się od okna i wraca do wnętrza. Z kolei latem, powłoka blokuje dopływ nadmiaru ciepła z zewnątrz, dzięki czemu mieszkanie nie nagrzewa się tak intensywnie – tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo.

… i bez wilgoci

Istotną rolę pełni w nowoczesnych wkładach szybowych tzw. ramka dystansowa. Jest to niewielki element, dzięki któremu szyby znajdują się w odpowiedniej od siebie odległości, aby powstałą w ten sposób przestrzeń wypełnić gazem. Ramkę najczęściej wykonuje się z aluminium, które niestety dobrze przewodzi ciepło. Zastosowanie innego materiału, np. stali poprawia izolacyjność krawędzi szyby. Dzięki temu zimą, gdy temperatura na dworze spada do kilku stopni poniżej zera, na krawędziach szyby nie dochodzi do zjawiska roszenia, będącego efektem skraplania pary wodnej.


Warto wiedzieć.

  • Ug lub Uos to współczynnik przenikania ciepła przez szybę. Im mniejszy tym produkt jest bardziej energooszczędny.
  • Współczynnik U dla standardowej podwójnej szyby wynosi około 1,0 W/m²K.
  • Szyba potrójna, energooszczędna posiada współczynnik Ug w granicach 0,5 – 0,6 W/m²K.

opracowanie: Redakcja, źródło: MS więcej niż Okna

Dodaj komentarz