Tryby w oknach plastikowych

Kupując okno często nie zdajemy sobie sprawy, że posiadają one inne dodatkowe funkcje, inne niż te użytkowe. Kiedyś okno było produkowane z myślą o solidności oraz najważniejszą jego funkcją była szczelność. Dobre okno to było takie, przez które nie przechodziło żadne powietrze. Brakowało więc naturalnej wymiany powietrza, przez co problem z pleśnią był spotykamy coraz częściej w domach. Gdy pojawiała się nieszczelność, ten „problem” niwelowano zazwyczaj pianką. Dziś już wiadomo, że nie jest to wcale zdrowe i rozsądne rozwiązanie.

Dzisiejsze okna posiadają specjalną wentylację, która umożliwi naturalną wymianę powietrza. Specjalnie nawiewniki gwarantują odpowiedni przepływ powietrza zimą, a latem przepływ ten jest większy, dostosowany odpowiednio do pory roku.

Tryby w oknach plastikowych to nic innego jak zwykłe odpowiednie i zależne od pory roku, dociskanie uszczelki. Istnieją dwa tryby, zimowy oraz letni. Można regulować docisk za pomocą bolca w wewnętrznej części okna. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu oraz na dopasowany do pory roku przepływ powietrza.

Jak regulować docisk uszczelki?

Jest to prosta, wręcz banalna sprawa. Na boku okna umieszczony jest specjalny bolec, czasem jest ich więcej i są odsunięte od siebie w takich samych odstępach. Każdy z nich odpowiada za dociskanie uszczelki, trzeba tylko sprawdzić, który z nich dociska ją najmocniej- tryb zimowy, oraz najlżej- tryb letni. W przypadku, gdzie bolec jest tylko jeden, on odpowiada za regulację maksymalną i minimalną przepływu powietrza.

Aby wyregulować docisk uszczelki potrzebne nam będą odpowiednie klucze, gdyż rozmiar i kształt bolców będzie zależne od producentów. Może zdarzyć się tak, że wystarczą do tego zwykłe domowe kombinerki lub nasze palce. Wystarczy wziąć klucz i przekręcić bolce o 90 procent względem poprzedniego ułożenia. Jest to bardzo łatwe w obsłudze, a takie rozwiązanie przydaje się podczas zmieniających się pór roku.

Warto spojrzeć na swoje okna i sprawdzić, czy posiadają one możliwość dociśnięcia uszczelki, jednak taką opcję posiadają już nawet trochę starsze okna. Dlaczego warto to robić? Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli nam utrzymać w okresie zimowym odpowiednią temperaturę w domu i sprawi, że ciepło nie będzie uciekać. Jest to również dobre rozwiązanie nie tylko dla naszego portfela ale również dla zdrowia. Zimą czy latem spanie przy oknie, które jest nieszczelna, bądź daje za mało powietrza, niekorzystnie wpływa na nasz organizm oraz samopoczucie.

Dodaj komentarz