Systemy fotowoltaiczne

W ostatnich latach trendy w energetyce skierowane są na wykorzystanie energii alternatywnych. Tak aby ograniczyć niebezpieczne zanieczyszczenia i wykorzystać czyste źródła energii, które natura daje nam do dyspozycji. Na pierwszym miejscu plasuje się słońce, niewyczerpalne źródło energii, do którego wszyscy mamy dostęp.

Jednak powinniśmy wykorzystać je w jak najodpowiedniejszy sposób. Technologie słoneczne rzeczywiście reprezentują konkretną możliwość bezpośredniego wykorzystania energii pochodzącej ze słońca do produkcji energii elektrycznej lub ogrzewania.

Promieniowanie słoneczne, to ogromna ilość darmowej energii. Prawidłowo dobrany system fotowoltaiczny pozwala, także w naszym klimacie zaoszczędzić nawet około 50 proc. rocznych kosztów z tym związanych. 1000 kWh jest wystarczające do produkcji 28.666 litrów gorącej wody przy ?T 30 K. Co równe jest około 78 litrom na dzień przy ?T 30 K (ilość wystarczająca dla jednej osoby) – przykład wartości dostępnej energii.

Fondital i Nova Florida – włoski producent systemów grzewczych, będąc od zawsze na czasie z nowościami na rynku, stworzył całą gamę produktów do solarów (kolektory słoneczne, zasobniki, komponenty). W gamie są wszystkie akcesoria niezbędne do instalacji. Fondital opracował „kompletne pakiety solarów”, spełniając tym samym wymagania całej grupy. Włoski producent gwarantuje wysoką jakość produktów oferując kompletne pakiety – sulpack i sulpack-easy. Pierwszy przewiduje zasobnik z podwójną wężownicą, drugi z jedną. Oba dzięki swojej strukturze, w wypadku niedostatku słońca, uzupełniają brakujące ciepło poprzez kotły – Madeira i Madeira compact. To kotły, które zawierają komponenty hydrauliczne, mają obieg wymuszony oraz gwarantują bezpieczeństwo, którego wymagają instalacje solarów. Przy tym modelu nie jest potrzebny zasobnik, ponieważ jest on już kompletny we wszystkie części, tak hydrauliczne jak i elektryczne. Wystarczy tylko podłączyć go do paneli. Wszystkie te modele kotłów osiągają jeszcze lepszą sprawność jeżeli połączone są z grzejnikami przeznaczonymi do pracy na niskiej temperaturze.

Mówiąc o wydajności paneli, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę promieniowanie słoneczne i szerokość geograficzną, w jakiej znajduje się dany obszar. Mimo, że klimat w Polsce nie przypomina śródziemnomorskiego, to jednak wykorzystanie energii słonecznej w naszym kraju jest racjonale – głownie dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań (państwem europejskim, które wykorzystuje najwięcej energii słonecznej jest Austria). Wykorzystanie innowacyjnych systemów powoduje, że użycie kolektorów słonecznych zimą, jest również efektywne.

Oszczędność energetyczna jest celem, który założyła sobie Unia Europejska. Do 2020 r. zaplanowano zmniejszenie o 20 proc. konsumpcji energii, ograniczenie o 20 proc. emisji dwutlenku węgla i gazu powodującego efekt cieplarniany, a także zwiększenie
o 20 proc. wykorzystania energii alternatywnej. Plan ten jest wiążący i przewiduje nałożenie kar na wszystkie kraje, które nie dopasują się do planu do tej daty.

Dodaj komentarz