Rolety rzymskie – sposób na oryginalną dekorację okien

Rolety rzymskie są praktyczne – chronią przed światłem, nagrzewaniem pomieszczenia podczas upałów oraz wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Jednak ze względu na dekoracyjny charakter, pełnią także funkcję ozdobną. Aby roleta współgrała z aranżacją danego wnętrza, należy uwzględnić kolor oraz zastosowany rodzaj tkaniny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej formy dekorowania okien, przeczytaj poniższy artykuł.

Wybór rolet rzymskich

Cechy charakterystyczne rolet rzymskich

Rolety rzymskie charakteryzują się równoległymi fałdami tkaniny, które nakładają się na siebie podczas podnoszenia rolety do góry. Ich popularność wynika z faktu, że zajmują bardzo mało miejsca, przez co są idealnym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. Wielu producentów oferuje szycie rolet na wymiar, dlatego można je zastosować na wszelkiego rodzaju oknach, o zróżnicowanym wymiarze.

Firmy produkujące rolety oferują szeroki wybór tkanin oraz kolorów, dzięki czemu każdy z łatwością może dopasować dekorację okien do pozostałych elementów wnętrza. W zależności od odcienia rolety oraz grubości zastosowanego materiału, roleta może rozjaśnić lub przyciemnić wnętrze. Dla osób, które lubią bardziej dekoracyjne wnętrza, ciekawym rozwiązaniem są rolety z ozdobnym wykończeniem w postaci falbanek, koronek lub frędzli.

Rodzaje rolet

Wybór rolet jest niemalże nieograniczony. Producenci oferują modele gładkie oraz wzorzyste, transparentne, jak i przyciemniające. Dzięki tak dużej różnorodności, każdy może znaleźć coś w sam raz dla siebie. Dla zwolenników klasyki poleca się rolety gładkie, utrzymane w jasnej kolorystyce. Takie modele najefektowniej będą prezentowały się we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych. Dla osób, które lubią bardziej dekoracyjne rozwiązania, idealnym wyborem będą rolety z ciekawymi wzorami i fakturami. W ten sposób można, w dowolnym pomieszczeniu, zbudować przytulny i romantyczny nastrój.

Rolety rzymskie wykonuje się z różnego rodzaju materiałów – naturalnych, jak i syntetycznych. Najważniejsze, żeby przy wyborze konkretnego modelu zwrócić uwagę na grubość użytej tkaniny. Zbyt ciężki i sztywny materiał nie będzie dobrze się układał. Producenci oferują rozmaite możliwości aranżacyjne oraz różne rodzaje rolet – z tunelami z przodu i z tyłu, ze szprosami pod taśmą, z pionowymi taśmami, kaskadowe z podwójną fałdą, z ozdobną taśmą, czy wykończone u dołu gipiurą.

Sposoby montowania

Rolety rzymskie można mocować na różne sposoby – do ściany, sufitu lub ramy okiennej. Montowanie do ramy poleca się, kiedy nad oknem nie ma wystarczającej ilości miejsca na przykręcenie elementu mocującego, albo jeśli chce się uniknąć wwiercania w ścianie. Dla rolet rzymskich bardzo popularne jest także montowanie przy pomocy uchwytów, które umożliwiają stabilnie zamocowanie rolety na ramie okna. Ten sposób również pozwala uniknąć wywiercania otworów na wkręty. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i, co istotne, nawet po demontażu nie pozostawia żadnych śladów na oknie.

System podnoszenia może być sznurkowy lub koralikowy. Oba są praktyczne i nie sprawiają problemu podczas codziennego użytkowania. Roletę podciąga się za pomocą sznurka. Przy jego lekkim popuszczeniu roleta blokuje się na wybranej wysokości. Aby zwolnić roletę wystarczy delikatnie pociągnąć sznurek do siebie, co umożliwia jej opuszczenie.

Czyszczenie rolet

Niewątpliwą zaletą rolet rzymskich jest możliwość ich prania. Tradycyjne rolety różnią się od rzymskich rodzajem tkaniny. Pierwsze, wykonuje się z impregnowanych tkanin, które wymagają czyszczenia na sucho. Dla odmiany, do produkcji rolet rzymskich wybiera się tkaniny firanowe lub zasłonowe, dzięki czemu większość z nich można z powodzeniem prać i prasować. Aby przygotować roletę do prania, wystarczy odczepić ją od szyny, po uprzednim rozsznurowaniu. Ważne jest wyjęcie dolnego obciążnika rolety oraz wszelkich elementów usztywniających.

Pranie, w zależności od przepisu prania danej tkaniny, można wykonać ręcznie lub w pralce. Większość tkanin można prać w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni rodzaj detergentu, nastawić program do prania tkanin delikatnych oraz zrezygnować z opcji wirowania.

Zalety rolet rzymskich – podsumowanie

Do niewątpliwych zalet rolet rzymskich można zaliczyć:

– duży wybór tkanin, które zapewniają różnorodny stopień rozproszenia światła;
– płynną obsługę;
– łatwość w czyszczeniu;
– możliwość samodzielnego montażu;
– aspekt dekoracyjny.

Rolety rzymskie cieszą się coraz większą popularnością. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem tej formy dekorowania okien, poniżej możesz zapoznać się z przykładowymi aranżacjami:
https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-okien/rolety-i-zaluzje/rolety,a929.html

grafika: leroymerlin.pl

Dodaj komentarz