Przewodnik po oknach Europy

Odmienna architektura, klimat czy obyczaje sprawiają, że w każdym kraju dominuje inny typ stolarki. Różnice dotyczą nie tylko estetyki, ale także funkcjonalności, ponieważ okna muszą być dostosowane do warunków charakterystycznych dla danego regionu.

Przewodnik po oknach EuropyStolarka w krajach, takich jak Anglia czy Francja jest na tyle specyficzna, że można ją rozpoznać już po pierwszym spojrzeniu. Zarówno forma, jak i konstrukcja od lat utrzymywane są w ściśle określonej konwencji. Okazuje się jednak, że znaczny udział w zagranicznych rynkach mają polscy eksporterzy. Odbiorcy doceniają naszą zdolność do produkcji okien dokładnie spełniających wyznaczone normy. Największe zapotrzebowanie na polską stolarkę jest obecnie w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji oraz Skandynawii.

Okna angielskie

Stolarka angielska wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością. Okna otwierane są na zewnątrz lub, co jest rzadko spotykane w innych krajach, ruchem przesuwnym w pionie. Z reguły pokrywa się je kolorami kryjącymi – rzadko lazurowymi.

W Wielkiej Brytanii listwy przyszybowe ulokowane są od strony zewnętrznej. Jest to rozwiązanie dość nieskuteczne, bowiem sprawia, że materiał, z którego wykonane jest okno jest bardziej narażony na uszkodzenia, jednak jest niezmiennie praktykowane od lat – mówi Bogdan Tysiąc, prezes MS Okna i Drzwi.

Poza tym architektura na wyspach jest dość konserwatywna. Okna zazwyczaj licowane są z fasadą, dlatego wykonuje się je w jednakowej stylistyce. Różnią się więc, co najwyżej poszczególnymi parametrami.

Okno francuskie

Stolarka we Francji różni się w zależności od regionu, ponieważ klimat na południu jest zupełnie inny niż na północy kraju. Za typowe okna francuskie uznaje się te, które dominują np. w Paryżu. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych z reguły są ciasne i głębokie, dlatego stolarka musi zapewniać odpowiednie oświetlenie. Okna są zatem wąskie a jednocześnie bardzo wysokie – czasem nawet równe kondygnacji. Wyróżnikiem jest też klamka ulokowana dokładnie na środku ramiaka w listwie centralnej. Słupki są ruchome a całość otwiera się do wewnątrz.

Okna holenderskie

Amsterdam zwany jest potocznie miastem okien. W holenderskiej architekturze przeszklenia mogą zajmować nawet 80% powierzchni całej elewacji. Podobnie jak w przypadku Anglii przeważa tradycyjna estetyka, dlatego nowa stolarka pozostaje wierną kopią tej sprzed lat.

Nietypowa architektura przyczyniła się do nadania oknom specyficznej funkcji. Budynki są wąskie, przez co brakuje miejsca na ciągi komunikacyjne. W efekcie wszystkie przedmioty o dużych gabarytach muszą być wnoszone przez okna – mówi Bogdan Tysiąc.

Okna skandynawskie

Ze względu na dość chłodny klimat, a co za tym idzie niską średnią temperaturę, okna w Skandynawii muszą być przede wszystkim szczelne. W przeszłości, aby zminimalizować straty cieplne budynku stosowano jak najmniejszą powierzchnię przeszkleń. Trend ten utrzymuje się do dziś, a okna w tych rejonach charakteryzują się wyjątkowo małymi skrzydłami. Otwiera się je na zewnątrz w pionie lub w poziomie.

Przewodnik po oknach Europy

opracowanie: Redakcja, źródło: MS więcej niż Okna

Dodaj komentarz