Potrójne uszczelnienie okna

Planując zakup okien często zastanawiamy się czy trzecia uszczelka jest konieczna dla prawidłowego uszczelnienia. Konieczna nie jest, ale z całą pewnością zasadniczo wpływa na podniesienie właściwości termoizolacyjnych i akustycznych w pomieszczeniu.

 

Potrójne uszczelnienie okna

Większość, producentów w Polsce nie stosuje rozwiązań z trzecią uszczelką i nie posiadają takich okien w swojej ofercie.

Uszczelki jak sama nazwa wskazuje mają przede wszystkim za zadanie uszczelniać okno. Dodatkowo powodują, iż ciepło nie ucieka przez okno z wnętrza domu, tylko pozostaje w środku utrzymując właściwą temperaturę. To podstawowe zalety dobrych uszczelek w oknach. Poza tym mało kto wie, że dzięki uszczelkom kurz, zapachy i hałasy nie przenikają do wnętrza domu kiedy okna są szczelnie zamknięte.

W oknach z profili PCV spotyka się okna dwu- i trójuszczelkowe. Uszczelki montowane są poprzez wcis­kan­ie lub wtłaczanie uszczelki w szczeliny profilu. W sys­te­mie z dwoma uszczelkami jedna z uszczelek zamocowana jest na obwodzie ościeżnicy, druga na przyldze skrzydła. W oknach trójuszczelkowych trzecia uszczelka umiesz­czo­na jest w środkowej części wrębu skrzydła. Często jest ona współ­wyt­ła­cza­na z pro­fi­lem. W zależności od wielkości, grubości oraz ich konstrukcji, uszczelki przyczyniają się w znaczący sposób do poprawy parametrów użytkowych całych okien: wodoszczelności, izolacyjności termicznej i akustycznej. Parametry te są zdecydowanie lepsze przy zastosowaniu systemów z uszczelnieniem środkowym (poprzez potrójną szczelność). Ponadto środkowa uszczelka pozwala na montaż okuć okiennych w strefie ciepłej, co usprawnia ich działanie.

Planując zakup okien często zastanawiamy się czy trzecia uszczelka jest konieczna dla prawidłowego uszczelnienia. Konieczna nie jest, ale z całą pewnością zasadniczo wpływa na podniesienie właściwości termoizolacyjnych i akustycznych w pomieszczeniu. Większość, producentów w Polsce nie stosuje rozwiązań z trzecią uszczelką i nie posiadają takich okien w swojej ofercie. Wiąże się to głównie z większymi kosztami produkcji. Klient w Polsce ma więc ograniczony wybór okien z trzecią uszczelką.

W krajach Zachodniej Europy takich jak Austria, Niemcy czy Szwajcaria, gdzie warunki klimatyczne są zbliżone do tych występujących w Polsce, trzecia uszczelka jest standardem. Wiadomo, że okna wyposażone w trzecią uszczelkę są nieco droższe niż te z systemem dwuuszczelkowym, jednakże należy pamiętać, że nieco wyższa cena okna, zwróci nam się później w kosztach ogrzewania, gdyż lepsze uszczelnienie oznacza mniej straty ciepła.

Właściwe uszczelnienie da nam wiele korzyści, dlatego dodatkowa, trzecia uszczelka jest bardzo ważnym elementem profilu okiennego tak jak i całego okna wpływającym w jeszcze lepszy sposób na zapobieganie wszystkich wymienionych wyżej czynnikom. Jeśli zależy nam na utrzymaniu ciepła w naszych domach i zniwelowaniu poziomu hałasu rozważmy wybór okna z opcją trzeciej uszczelki.

Dodaj komentarz