Pielęgnacja okien PCV – porady praktyczne

Okna PCV, ze względu na elegancki wygląd i wysoką funkcjonalność, cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Tym bardziej, że producenci oferują praktycznie nieograniczony wybór zarówno kolorystyki ram okiennych, jak i pakietów szybowych, okuć czy elementów dodatkowych, takich jak klamki czy szprosy.

Decydując się na montaż okien z PCV warto pamiętać, że nawet najlepsze okno straci swój urok, jeśli nie będziemy dbać o nie w odpowiedni sposób, zwłaszcza podczas remontu. Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus, radzi, w jaki sposób pielęgnować okna z PCV, by służyły nam przez długie lata.

  • Usunięcie folii ochronnej.Trzeba to zrobić najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zakupu w przypadku składowania okien, i najpóźniej w ciągu miesiąca od ich montażu. Jeśli tego nie zrobimy czeka nas, niestety, mechaniczne usuwanie folii, które jest bardzo pracochłonne i uciążliwe.
  • Systematyczna pielęgnacja. Regularnie należy sprawdzać czystość okuć (w przypadku ich zabrudzenia dokonać ich oczyszczenia oraz nasmarowania), do mycia okien używać zaś tradycyjnych środków myjących. Unikać trzeba rozpuszczalników, a także środków czystości powodujących zarysowania oraz żrących środków chemicznych, które mogą spowodować zniszczenie profili, szyb, uszczelek czy okuć.
    Po każdym myciu okna czy drzwi należy sprawdzić drożność kanałów odpływowych.
  • Konserwacja uszczelek. Przynajmniej raz w roku należy przecierać uszczelki wazeliną techniczną, aby zachowały właściwą sprężystość i elastyczności warunkującej m.in. szczelność okna.
  • Konserwacja okuć. Powinno się je przesmarować wazeliną techniczną lub smarem silikonowym dla utrzymania niezawodnej i lekkiej pracy.
  • Produkty do pielęgnacji. Nie mogą zawierać kwasów, zasad, żywic, które naruszają powłokę antykorozyjną okuć.
  • Zabezpieczenie okien na czas remontu lub prac wykończeniowych szczelną folią. Zabezpieczymy wtedy okna przed zabrudzeniem farbą, tynkiem, pianą montażową, zaprawą murarską, klejami, a okucia przed nadmiernym zapyleniem.Jeśli jednak zdarzy się, że pobrudzimy okna tynkiem, rdzą, sadzą, środkami impregnacyjnymi, klejem, farbą czy innymi materiałami budowlanymi i chemicznymi, to zabrudzenia te należy bezzwłocznie usunąć. W żadnym wypadku nie można jednak skrobać powierzchni profili i szyb – trzeba stosować wyłącznie odpowiednie dla twardego PCV chemiczne środki czyszczące i polerujące.

Źródło: OknoPlus

Dodaj komentarz