Oszczędność energii to mniejsze koszty

Wszyscy mamy świadomość, że redukcja zużycia energii ma priorytetowe znaczenie w skali globalnej. Głównie dzięki taniemu dostępowi do nowoczesnych technologii możemy zaoszczędzić pieniądze, dbając o nasze środowisko. Wiele firm odpowiedzialnych i świadomych ochrony środowiska stosuje systemy, dzięki którym ogranicza zużycie energii, co w efekcie przekłada się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Zapotrzebowanie na energię wzrasta na całym świecie. Ceny gwałtownie rosną. Zmiany klimatyczne i zmniejszanie emisji dwutlenku węgla to międzynarodowe priorytety. Przy stale zaostrzanych przepisach, firmy które podejmują właściwe decyzje będą z pewnością dysponować przewagą konkurencyjną. Wiele firm chcących działać w sposób odpowiedzialny stosuje technologie, ograniczając zużycie energii, jednocześnie zmniejszając emisję gazów cieplarnianych. Takim przedsiębiorstwom a także klientom indywidualnym firma Warsfoll oferuje folie okienne, które pozwalają oszczędzić energię zużywaną w pomieszczeniach z klimatyzacją czy też ogrzewanych.

Brak dbałości o ekosystem wpłynął niekorzystnie na interesy niejednej firmy. Kiedy konsumenci zdali sobie sprawę z zagrożeń jakie wynikają z zanieczyszczenia środowiska, wielu z nich zaczęło bojkotować firmy działające w sposób nieetyczny. Protesty przełożyły się na zmniejszenie zysków i zmusiły wiele przedsiębiorstw do zmiany swojego zachowania względem środowiska. Pod wpływem nacisków swoją postawę zmienili tacy giganci jak Mitsubishi, Hallmark czy Nike. Co więcej firmy te zrozumiały, że dbałość o środowisko, nawet poprzez samo zmniejszenie zapotrzebowania na energię, może przełożyć się na zwiększenie zysku firmy. Zgodnie z wynikami badań podawanymi przez IAA (International Advertisement Association – Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy) 47% konsumentów na świecie podejmuje decyzje na korzyść firm odpowiedzialnych społecznie. Wynika z tego, że jeśli firma działa etycznie wtedy zyskuje przewagę względem konkurencji, ponieważ więcej osób kupuje jej produkty.

Każda firma powinna w swoich działaniach uwzględniać kwestie dbałości o ekosystem. Jednak zanim przedsiębiorcy zdecydują się dbać o środowisko, ważne będzie dla nich to czy wprowadzanie rozwiązań przyjaznych środowisku jest opłacalne i czy koszty wprowadzenia nowej technologii nie są zbyt wysokie?

Zastosowanie technologii przyjaznych środowisku nie musi się wiązać z wysokimi kosztami. Wystarczy ograniczyć ilość energii zużywanej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Żeby to zrobić należy odpowiednio zabezpieczyć budynek przed nagrzaniem lub utratą ciepła. W nowoczesnych budynkach większość ścian jest szklanych – dlatego należy skupić się na zabezpieczeniu ich odpowiednią folią okienną, gdyż niezabezpieczone szyby przepuszczają więcej ciepła niż mury. Zastosowanie folii wiąże się z mniejszymi kosztami i takim samym, efektem jak w przypadku specjalnych szyb, dlatego większość przedsiębiorców decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Na rynku folie tego typu oferuje np. Warsfoll (www.warsfoll.com.pl), który instalował je m.in. w Kancelarii Prezydenta RP, w budynkach PTK Centertel, Telekomunikacji Polskiej S.A., w Bibliotece Narodowej i wielu innych miejscach, które postanowiły lepiej zaizolować powierzchnie szklane.

-Folie doskonale nadają się do zabezpieczenia pomieszczeń przed nagrzaniem lub utratą ciepła – mówi Krzysztof Zyśk z firmy Warsfoll – latem gwarantują, że temperatura w pomieszczeniu będzie nawet o 10°C niższa niż na zewnątrz. Oczywiście to zależy również od innych czynników jak m.in. przepuszczalność termiczna murów czy też nagrzewanie się pomieszczenia od urządzeń biurowych pracujących w budynku. Bez wątpienia należy jednak przyznać, że dzięki foliom okiennym nagrzewanie wnętrza pomieszczenia zmniejsza się nawet o 30%. To z kolei przekłada się na oszczędność prądu, który zużylibyśmy na klimatyzację. Zimą folia dodatkowo izoluje powierzchnie szklane i zabezpiecza pomieszczenie przed utratą ciepła zimą.

Ponieważ już samo użycie folii przekłada się na zmniejszenie zużycia energii, dlatego firmy je stosujące mogą swobodnie mówić, że działają w sposób proekologiczny. Mniejsze zużycie energii wiąże się z mniejszym zużyciem paliw kopalnych w elektrowniach, a także ze spadkiem ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Należy przy tym pamiętać, że folie ochronne powinny posiadać odpowiednie atesty – PZH, ITB, ISO.

Dodaj komentarz