Osłona okien przed słońcem – plisa, roleta, markiza, żaluzja – co wybrać?

Bardzo często latem w domu utrzymuje się zbyt wysoka temperatura, czemu winne są promienie słoneczne wpadające do wnętrza. Problem może występować nie tylko ze względu na liczbę okien i ich rozmieszczenie (zwłaszcza jeżeli przeszklenia są na stronę południową), ale również na nieodpowiednie osłonięcie. Co więcej, ostre słońce wpadające przez okno nie tylko latem, ale również zimą może utrudniać codzienne funkcjonowanie, uniemożliwiając np. wygodne czytanie czy oglądanie telewizji.

Z tego względu wybór odpowiedniej osłony okien przed słońcem to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć, urządzając nasz dom. Pamiętajmy, by przy ich wyborze zwrócić uwagę nie tylko na kształt i rozmiar okien, ale również sposób ich otwierania i przestrzeń otaczającą okna. Nie zapominajmy także o tym, że oprócz funkcji ochronnej, osłona okien powinna również stanowić element dekoracyjny pomieszczenia. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju rozwiązania, takie jak: rolety zewnętrzne, markizy, rolety i żaluzje dzień noc, rolety rzymskie czy eleganckie plisy. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich, co z pewnością ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Rolety

W domach jednorodzinnych, jak również w mieszkaniach często stosowane są rolety zewnętrzne, które nie tylko chronią przed słońcem, ale również hałasami czy nieproszonymi gośćmi, zwłaszcza jeżeli są to rolety antywłamaniowe. Choć praktycznie całkowicie są one w stanie ograniczyć dopływ światła, niestety ich montaż nie należy do najprostszych i wymaga ingerencji zarówno we wnętrze, jak i zewnętrzną fasadę.

Zdecydowanie prostszym i tańszym rozwiązaniem są rolety tekstylne, wykonane przede wszystkim z tkanin poliestrowych, bawełnianych lub bambusowych. Umieszczone na specjalnej kasecie na ramie okiennej podnoszone są przy pomocy sznurka lub łańcuszka. Zwijając się, odsłaniają całą połać okna, dzięki czemu do wnętrza wpada spora ilość światła dziennego. Mogą być montowane luzem lub biec w specjalnych prowadnicach, zapewniających lepsze przyleganie do ramy okiennej. Dostępne są praktycznie w każdym rozmiarze i różnorodnych wzorach i kolorach, a także grubościach materiału, co czyni z nich bardzo uniwersalne osłony okienne.

Rolety dzień noc

Rolety dzień noc to rozwiązanie dostępne na rynku już od wielu lat. Dzięki zastosowaniu na przemian pasów prześwitującego i w pełni kryjącego materiału pozwalają one w zależności od potrzeb ograniczyć ilość wpadających do pomieszczeń promieni słonecznych, jednocześnie nie odcinając całkowicie dopływu światła dziennego. Dzięki temu zdecydowanie rzadziej konieczne jest stosowanie w ciągu dnia sztucznych źródeł światła. Rolety dzień noc często też są wybierane jako alternatywa dla tradycyjnych firanek.

Interesują Cię rolety dzień noc? Sprawdź kolory, rozmiary, ceny >>>

Plisa okienna

Innym, ciekawym rozwiązaniem, pełniącym nie tylko funkcję ochronną, ale również estetyczną, jest plisa. Pozwala ona na częściowe zaciemnienie wnętrza i ochronę przed nagrzaniem (zwłaszcza jeżeli zastosowany zostanie materiał antyrefleksyjny). Czym różni się od klasycznej rolety? Montowana jest ona w specjalnych prowadnicach wzdłuż ramy okiennej i nie posiada tradycyjnej montowanej u szczytu okna kasety, a materiał zbiera się w charakterystyczną harmonijkę. Co więcej, dzięki nietypowej strukturze, może ona zwijać się zarówno do góry, jak i od dołu, a także być obustronnie ruchoma – pozwala to przesłonić dowolny fragment okna. To doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniach, w których zależy nam na zachowaniu prywatności, a jednocześnie potrzebny jest dopływ światła dziennego.

Sylwetka kota w oknie za białą plisą okienną

Roleta rzymska to też pewnego rodzaju plisa, która ze względu na swoją strukturę pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. W materiale znajdziemy specjalne, cieniutkie listewki, dzięki którym po podciągnięciu układa się ona w eleganckie dekoracyjne fałdy. Podobnie jak w przypadku klasycznych rolet, po ich podciągnięciu odkrywana jest większa część okna. Co ważne, po wyjęciu listewek roletę rzymską można wyprać w pralce, a następnie zawiesić ją ponownie.

Żaluzje okienne

Choć wydawać by się mogło, że rolety w dużej mierze wyparły z rynku tradycyjne żaluzje okienne, tak naprawdę wciąż są one dostępne, choć w mocno zmienionej formie. Mogą być wykonane zarówno z tkanin, jak również innych materiałów, takich jak: drewno, PCV czy aluminium, co sprawia że są one z pewnością o wiele trwalsze niż rolety. Na rynku znajdziemy zarówno montowane do ramy okiennej żaluzje poziome, jak i żaluzje wertykalne (tzw. wertikale).

Żaluzje poziome zbudowane z lamelek o szerokości 16 mm, 25 mm, a nawet 50 mm utrzymywane są za pomocą napiętych linek, które za pomocą specjalnych wałków zmieniają ich wysokość i stopień nachylenia, co przekłada się na różny stopień zacienienia wnętrza. Jeżeli zależy nam na trwałym rozwiązaniu, najlepiej wybrać żaluzje drewniane, trzeba jednak dobrać wielkość lameli do rozmiaru okna – najszersze żaluzje mogą przeciążać konstrukcję okna. Równie trwałą alternatywą, dostępna w szerokiej gamie kolorów i faktur (również drewnopodobnych) są żaluzje dzień noc aluminiowe, które zapewniają wysoki stopień zacienienia, a jednocześnie są odporne na działanie wysokich temperatur.

Żaluzje przeciwsłoneczne pionowe, często określane mianem wertykalnych, zdecydowanie częściej wybierane są do biur i budynków użyteczności publicznej, aniżeli prywatnych mieszkań. Lamele zazwyczaj mają szerokość od 6 do 13 centymetrów i połączone są za pomocą łańcuszka lub cienkiej linki. Nowoczesne żaluzje pionowe mogą być wykonane z różnorodnych materiałów i występują w różnego rodzaju wzorach i kolorach. To, co jest ich zdecydowaną zaletą, to fakt, że mogą być różnej wysokości, co sprawia, że często są montowane w nietypowych oknach, zarówno pod względem kształtu, jak i umiejscowienia. Ich zaletą jest również fakt, że często posiadają zdalne sterowanie.

Żaluzje pionowe, wertykalne – sprawdzają się do pracy przy komputerze

Markizy

Alternatywą dla osłon montowanych bezpośrednio w świetle okna jest markiza, która idealnie sprawdzi się w przypadku tarasów czy balkonów. Nie tylko chroni przed słońcem, dając przyjemny cień, ale również ułatwia zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Wykonana najczęściej z impregnowanej tkaniny jest odporna na działanie promieni słonecznych i szkodliwych czynników atmosferycznych, a lekki aluminiowy szkielet pozwala na jej łatwe składanie, zarówno ręczne, jak i automatyczne.

Kup markizy od ręki >>>

Markizy doskonale sprawdzają się w przypadku dużych okien tarasowych, gdyż są dostępne w szerokościach nawet do 7 m, a ich zasięg może sięgać nawet 4 metrów. To, na jaki rozmiar markizy się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób promienie słoneczne padają na nasz balkon, taras, a wreszcie – do wnętrza domu. Dodatkowym plusem markiz jest fakt, iż niektóre z nich posiadają wbudowane czujniki, które umożliwiają automatyczne składanie i rozkładanie w zależności od panujących warunków atmosferycznych (nasłonecznienia, wiatru, opadów deszczu).

Dodaj komentarz