Okna plastikowe kontra drewniane

Wybór odpowiednich okien do naszego domu lub mieszkania zawsze wiąże się z długotrwałym rozpatrywaniem wszystkich „za” lub „przeciw”.  Z jednej strony okna plastikowe oskarżane są o to, że są mało ekologiczne, a plastik w otoczeniu przynosi dużo szkód, ponieważ emituje do powietrza, którym oddychamy wiele czynników szkodliwych.

Mają jednak kilka zalet w postaci ergonomicznego wykonania oraz praktyczności. Zakładając okna plastikowe w domu lub mieszkaniu mamy pewność, że do końca życia nie będziemy musieli wymieniać ich na nowsze modele. To właśnie na tym polega ich uniwersalność oraz długowieczność. Po założeniu okien plastikowych w mieszkaniu odczuwamy także podniesiony komfort funkcjonowania. Nareszcie nic nie podwiewa przez ściany okienne, a w domu robi się cieplej bez konieczności dodatkowego inwestowania w opał. Estetyki okna drewnianego, z naturalnego surowca nie jest jednak w stanie oddać żadne tworzywo. Współcześnie projektowane okna plastikowe mają to do siebie, że są stylizowane na te drewniane, ale tylko naiwniak nie zauważy różnicy. Drewniane, naturalne okna posiadają zapach, naturalnego drewna leśnego zmieszany z zapachem lakieru lub bejcy. Zdecydowanie lepiej jest czuć w pierwszych dniach użytkowania okien w domu zapach natury, a nie hali produkującej okna z pcv.

Dlaczego ważna jest spójna stylistyka wnętrza?

Decydując się na ona drewniane lub plastikowe warto zadać sobie pytanie o całokształt naszych wnętrz. Oczywiście meble będziemy jeszcze wiele razy zmieniać ale przecież każdy z nas ma określone gusta i upodobania co do wnętrz. Ważne jest więc aby wygląd okien dostosować przynajmniej w pewnym stopniu do stylistyki całego domu. Jeżeli lubimy nowoczesne formy, chłodniejsze kolory i bardziej surowe wnętrza to lepiej prezentować się będą minimalistyczne, białe plastikowe okna. Jeśli jesteśmy miłośnikami klasyki a nasz dom pragniemy utrzymać w ciepłych kolorach, być może wybraliśmy meble w stylu skandynawskim lub prowansalskim z dużą ilością drewna, to zdecydowanie korzystniej prezentować się będą okna drewniane. Jeśli zależy nam na kompromisie ceny, wytrzymałości i wyglądu to dobrym rozwiązaniem będą okna z plastikowymi ramami o kolorze i fakturze jak najbardziej zbliżonym do naturalnego drewna.

Decyzja należy tylko do nas samych!

W kwestii wyboru właściwych okien do domu wygrywa także czynnik prozaiczny – czyli cena oraz czas montażu. Okna plastikowe są nieco droższe od tych drewnianych. Tworzywa sztuczne są wszak kosztowniejszym surowcem od listew i belek drewnianych, chociaż wszystko ma swoją cenę! Jeśli liczymy się z tym, że za kilkanaście lat trzeba będzie wymienić okna drewniane na nowsze z powodu naturalnego niszczenia się wszystkiego z czasem i nie będzie nas przy tym przerażała wizja remontu – możemy bez wahania postawić na okna drewniane. Jeżeli z kolei robimy wszystko w kierunku otaczania się jak najtrwalszymi strukturami i chcemy mieć optymalnie ciepło w domu – okna plastikowe z pewnością nas zadowolą!

Dodaj komentarz