Okna energooszczędne – moda czy konieczność

Początek sezonu budowlanego, to idealny moment na to, aby zaplanować zakup lub wymianę okien we własnym domu. Tak jak w całym budownictwie, dominującym trendem będzie w dalszym ciągu energooszczędność.

Przez nieszczelne, niskiej jakości okna, może w domu jednorodzinnym uciekać nawet do 25% ciepła. W mieszkaniu w bloku – nawet 45%.
Okna to zatem jeden z podstawowych elementów decydujących o termoizolacji całego budynku. Kluczową sprawą jest więc weryfikacja przede wszystkim tego, czy na pewno kupujemy produkt energooszczędny. Niestety, porównując okna w sklepach, trudno dostrzec drobne, niezauważalne na pierwszy rzut oka szczegóły, które o tym decydują. Warto jednak wiedzieć o co pytać sprzedawcę.

Po pierwsze ciepła szyba

O jakości izolacyjności cieplnej okna informuje współczynnik U – im niższy tym okno jest bardziej energooszczędne. Na jego wielkość największy wpływ mają parametry szyby, które zależą od jej konstrukcji, użytych materiałów oraz jakość wykonania.

  • Standardowo w oknach stosuje się wkłady dwuszybowe, w których dwie szyby oddzielone są specjalną ramką dystansową, a powstała w ten sposób przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem, czyli gazem szlachetnym – mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji w MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo. Dużo lepsze parametry ma jednak tylko nieznacznie droższy wkład trzyszybowy, z dwiema komorami argonu. Dlatego lepiej wybrać właśnie takie rozwiązanie. Zwłaszcza, że w przeciwieństwie do kosztów ogrzewania domu, jest to tylko wydatek jednorazowy.

A co z ramą?

Współczynnik przenikania ciepła dla szyby, na który klienci zwracają największą uwagę, bardzo często podawany jest jako współczynnik U całego okna. A to niestety bardzo poważne nadużycie.

O energooszczędności okna jako całości decyduje bowiem w ogromnym stopniu także izolacyjność ramy okiennej, która stanowi nawet 40% jego całkowitej powierzchni. W oknach PVC kluczowymi elementami decydującym o tym, czy będzie ona skutecznie chroniła nasz dom przed utratą cennej energii jest zarówno szerokość profilu jak i materiał,
z którego wykonano wzmocnienie usztywniające ramę.

Szerokość profilu ma większe znaczenie niż powszechnie gloryfikowana liczba komór, z prostego powodu – system pięciokomorowy o szerokości 73 mm ma znacznie lepsze parametry cieplne niż 65 milimetrowy system sześciokomorowy.

  • Do wzmocnienia ramy najczęściej wykorzystuje się stal, która niestety jest słabym izolatorem ciepła – dodaje Głuszcz. Dlatego też zastąpiliśmy ją innowacyjnym systemem wzmocnień termicznych, wykonanych ze specjalnych kompozytów poliestrowo-szklanych, wypełnionych pianką poliuretanową. W efekcie jakość termiczna ramy w oknach TYTANOWYCHtermo jest wyższa niemal o 30% od okien ze stalą.

opracowanie: Redakcja, źródło: MS więcej niż Okna

Dodaj komentarz