Okna dachowe – to warto wiedzieć!

Urządzanie pokoju bądź mieszkania na poddaszu nie jest rzeczą łatwą. Jest wiele czynników, które wpływają na efekt końcowy wyglądu pomieszczenia. Warto na samym początku wymierzyć dobrze pokój, aby dobrać do niego odpowiednie okna. Zbyt małe sprawią, że izba stanie się pomieszczeniem ciemnym i smutnym, beż życia i energii. Na rynku znajdziemy okna o różnych cenach, wymiarach czy zastosowaniu, jednak na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Pomieszczenie

Okna dobieramy w zależności od rodzaju pokoju. Inne zastosowanie będą miały okna do kuchni, salonu czy łazienki. Warto przy zakupie wybierać produkty od jednego producent, dzięki temu okna od strony dachu będą wyglądać tak samo. Zacznijmy więc od okien przeznaczonych do łazienki oraz kuchni, które faktycznie muszą spełniać trochę inną rolę niż pozostałe. Tutaj wybór staje się bardziej ograniczony, gdyż pomieszczenia te charakteryzują się podwyższonym poziomem wilgoci, więc warto zainwestować w okna odporne na wilgoć. Taki rodzaj okien to tylko PCV oraz okna drewniane, które koniecznie muszą zostać pomalowane kilkukrotnie lakierem poliuretanowym. Koniecznością jest aby okna te zawierały wywietrzniki, pomoże to przy nadmiernej wilgoci.

Ważne jest aby okno takie otwierało się dość sprawnie

W pokoju dziecka warto pamiętać też o wywietrznikach, powinny one być w oknie każdego pokoju jednak nie jest to koniecznością. Pokój dziecka to specyficzne miejsce, w którym trzeba zachować szczególną ostrożność. Wybierając okno do takie pokoju trzeba pamiętać, aby szybka była zabezpieczona folią specjalistyczną, która przy jakimś wypadku nie potłucze się na drobne, ostre kawałki. Rama okna powinna nie być ostra, by nie zranić się podczas np. zabawy. Warto również do pokoju dziecka kupić okna otwierane na kluczyk, aby dziecko szarpiąc za klamkę, samodzielnie nie otworzyło okna. Gdy mamy młodsze dziecko, aby wspomóc jego komfort snu możemy zdecydować się na okna o podwyższonej dźwiękoszczelności. Aby dziecko mogło spokojnie spać warto dodatkowo do okien wstawić rolety, które również w upalne dni przyniosą ulgę.

W sypialni mamy większy wybór, okna możemy dopasować do naszego komfortu oraz portfela. Przede wszystkim najlepiej sprawdzą się okna o wysokiej odporności na hałas. Rolety również ułatwią sen i odpoczynek w upalne dni.

Do pokoju dziennego wybór okna jest tak samo prosty jak do sypialni. Najlepiej aby okna te miały funkcję obrotu o podwyższonej osi. Jest to wygodne rozwiązanie i łatwo w krótkim czasie wpuścić do pomieszczenia dużo świeżego powietrza.

Dodaj komentarz