Okna chroniące przed hałasem

O izolacyjności akustycznej okna decyduje jego konstrukcja oraz materiały użyte do jego produkcji. Aby okno skutecznie tłumiło dźwięki dochodzące z zewnątrz, powinno być wykonane na szerokim, co najmniej 70mm profilu zbudowanym z 4, 5 lub większej ilości komór. Taki profil powinien zostać odpowiednio wzmocniony stalą lub wzmocnieniami termicznymi, co dodatkowo poprawi jego właściwości dźwiękochłonne. Oprócz konstrukcji profilu ważna jest również szczelność okna, na którą wpływa m.in. rodzaj zastosowanych uszczelek czy gęstość ryglowania okuć.

Do określenia parametrów akustycznych okien wykorzystywany jest współczynnik Rw. Informuje on o stopniu tłumienia hałasu dobiegającego z zewnątrz pomieszczenia. Zatem im wyższa jest jego wartość, tym lepiej dane okno chroni nas przed hałasem. Większość dostępnych na rynku okien charakteryzuje się współczynnikiem Rw na poziomie 30dB, ale są też takie, które mają lepsze parametry.

Co decyduje o akustyce okna?

Konstrukcja szyby zespolonej, a więc rodzaj i grubość szyb składowych, dystans między szybami oraz rodzaj gazu wypełniającego tą przestrzeń, ma bowiem bardzo duży wpływ na akustykę okna.

Standardowo okna wyposażane są w szyby zespolone konstrukcji 4-16-4T (dwie szyby po 4mm oddzielone 16mm przestrzenią) wypełnione argonem. Izolacyjność akustyczna takiego zestawu szyb to około 31dB. Jednak badanie wykonane na szybie termo 1.0 (4-16-4) naszej produkcji wykazało współczynnik Rw na poziomie 33dB. To bardzo dobry rezultat dla szyb o tej konstrukcji. Takim samy parametrem charakteryzuje się szyba SUPERtermo U=0,5 W/m²K.

Można oczywiście zwiększyć parametry izolacyjności akustycznej wkładu szybowego, ale odbywa się to poprzez wprowadzenie zmian w jego budowie, co automatycznie wpływa na wzrost kosztów zakupu okien. Większe tłumienie hałasu zapewnia zróżnicowanie grubości szyb składowych, ponieważ jednakowe szyby będą przy pewnej częstotliwości dźwięku wpadać ze sobą w rezonans, co znacznie obniża ich izolacyjność akustyczną.

Należy pamiętać, że nawet najcichsze okno nie jest w stanie skutecznie stłumić hałasu, jeżeli zostały popełnione błędy przy jego montażu. Dlatego ten etap inwestycji powinien być przeprowadzony bardzo precyzyjnie i z użyciem odpowiednich materiałów, takich jak taśmy rozprężne czy piany. Wszelkie zaniedbania w czasie montażu mogą bowiem zniweczyć cały wysiłek włożony w zapewnienie ciszy we wnętrzach naszych domów.

opracowanie: Redakcja, źródło: M&S

Dodaj komentarz