Okna a energia słoneczna

Projektując dom, warto wziąć pod uwagę jego usytuowanie względem stron świata. Optymalne rozmieszczenie okien umożliwi wykorzystanie energii słonecznej jako dodatkowego źródła ciepła, zapewniając przy tym właściwe doświetlenie wnętrza.

Okna a energia słoneczna

Każda ze stron świata charakteryzuje się innym natężeniem i kątem padania promieni słonecznych. W obiektach energooszczędnych większość okien powinna być ulokowana od strony południowej oraz zachodniej, ponieważ zapewniają one najkorzystniejsze warunki oświetleniowe i termiczne. Od północy możemy albo zrezygnować z przeszkleń, albo maksymalnie zmniejszyć ich powierzchnię, natomiast wschód jest z tego punktu widzenia neutralny. Jak wykorzystać tę wiedzę, by osiągnąć dodatkowe korzyści?

Dodatkowe zyski cieplne

Odpowiednio dobrane wielkość oraz kształt okien pozwalają wykorzystać promienie słoneczne jako naturalne źródło ciepła. Aby zmaksymalizować zyski, najwięcej przeszkleń powinno znajdować się na najbardziej nasłonecznionych ścianach.

Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku kąt padania światła, który zmienia się w zależności od pory roku. Promienie, a wraz z nimi energia, powinny wnikać jak najgłębiej do wnętrza. Najlepiej, jeśli będą docierać aż do przeciwległej ściany, dlatego otwory okienne nie mogą być ulokowane zbyt nisko – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Zastosowanie dużego przeszklenia od południa może sprawić, że latem pomieszczenie będzie się przegrzewać. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest montaż rolet lub żaluzji zewnętrznych. Bardzo dobrą zaporę stanowią także drzewa liściaste. Latem zatrzymują część światła słonecznego, natomiast zimą, gdy liście już opadną, przepuszczają je w całości.

Odpowiednio doświetlone wnętrze

Oświetlenie w budynku uzależnione jest od kilku czynników, takich jak: liczba okien, ich wielkość oraz kształt. Jedno przeszklenie ulokowane na środku ściany spowoduje, że wnętrze będzie oświetlone równomiernie. Okno położone zbyt blisko narożnika sprawi, że część pokoju będzie znacznie ciemniejsza.

W dużych, przestronnych wnętrzach optymalnym rozwiązaniem są dwa okna. Przy odpowiednim metrażu zapewniają jednolite oświetlenie przez większą część dnia. Warto też wziąć pod uwagę funkcję danego pokoju. W kuchni np. możemy zastosować niskie i szerokie okna. Natomiast w takich pomieszczeniach jak łazienka czy chociażby spiżarnia (znajdujące się od północy) wystarczą świetliki albo luksfery zamontowane w ścianie wewnętrznej.

Dodaj komentarz