O krok od ogrodu – rozwiązania w drzwiach tarasowych

Salon otwarty na otaczający ogród stanowi niewątpliwą zaletę mieszkania w domku jednorodzinnym, zwłaszcza podczas zbliżających się ciepłych dni.

O krok od ogrodu - rozwiązania w drzwiach tarasowych

Dzięki temu, że możliwości w zakresie rozwiązań drzwi tarasowych są coraz szersze, przeszklenie może stanowić funkcjonalną i efektowną ozdobę budynku i wnętrza.

Od tego, jakie drzwi tarasowe wybierzemy, zależeć będzie nie tylko estetyka i maksymalne wymiary przeszklenia, ale także bezpieczeństwo, ponoszone straty ciepła czy komfort wychodzenia na taras. Jakie rozwiązania proponują w tym zakresie producenci stolarki?

Standardowe drzwi rozwierane

Drzwi tarasowe mają podobną konstrukcję, jak typowe okna, posiadają jednak szerszy profil skrzydła oraz wyposażone są w bardziej masywne zawiasy
i klamkę drzwiową. Bardzo istotnym elementem ich budowy jest próg: jeśli będzie zbyt wysoki, może utrudniać przejście na taras czy przejechanie przez niego wózkiem. Drzwi tarasowe mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym.

W odróżnieniu od konstrukcji ze słupkiem stałym, słupek ruchomy jest elementem konstrukcyjnym jednego ze skrzydeł i otwiera się razem z nim, dzięki czemu dostęp na taras lub balkon będzie niczym nieutrudniony. Typowe drzwi tarasowe otwierają się do środka pomieszczenia, jednak niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie wersję drzwi otwieranych na zewnątrz.

Drzwi przesuwne

Mechanizm umożliwiający przesuwanie skrzydeł po równoległych płaszczyznach pozwala oszczędzać miejsce, które musielibyśmy wygospodarować dla standardowych drzwi rozwieranych. Do wyboru są dwa systemy: uchylno-przesuwny oraz podnoszono-przesuwny. W rozwiązaniach uchylno-przesuwnych skrzydło wysuwa się z ramy przy odpowiednim ustawieniu klamki, aby następnie umożliwić płynne przesunięcie go wzdłuż prowadnicy. Dzięki funkcjom wspomaganego uchyłu i domykania drzwi można otworzyć bez wysiłku jedną ręką.

Z kolei w systemie podnoszono-przesuwnym, podczas otwierania drzwi najpierw unoszą się delikatnie do góry, a następnie przesuwają wzdłuż prowadnicy w bok. Zastosowany mechanizm pozwala swobodnie otwierać i zamykać skrzydło ważące nawet 300 kilogramów. Pomimo masywnej i stabilnej konstrukcji drzwi są komfortowe w użytkowaniu również dla dzieci czy osób starszych. Maksymalna długość takich drzwi sięga nawet 6 metrów, a efekt ten możemy osiągnąć przy użyciu zaledwie dwóch tafli szkła. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie dostępne na rynku, które pozwala przeszklić niemal całą ścianę. Drzwi podnoszono-przesuwne zapewniają również duże światło przejścia, równe niemal połowie ich całkowitej szerokości.

Aby wyjście na taras było jeszcze bardziej komfortowe, drzwi takie standardowo są wyposażone w niski próg, którego wysokość nad poziomem podłogi wynosi zaledwie 19 mm. Ponieważ ma on także istotne znaczenie dla parametrów izolacyjnych całej przegrody, dlatego energooszczędne konstrukcje powinny być wyposażone w ciepły próg aluminiowy z przekładką termiczną. Minimalizuje ona straty ciepła, przez co zapobiega przemarzaniu. Chcąc zwiększyć energooszczędność okien, możemy wybrać także szyby z odpowiednio niskim współczynnikiem przenikania ciepła. W przypadku drzwi tarasowych szczególną uwagę należy także zwrócić na zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak wielopunktowa zasuwnica sterowana klamką – sterowanie blokad klamką znacznie ułatwia obsługę drzwi, dodatkowe zawiasy drzwiowe z zabezpieczeniem przeciwwyważeniowym, kontaktrony czy bezpieczne szyby. To istotne, ponieważ jak informują statystyki, niemal połowa włamań do budynków jednorodzinnych dokonywanych jest właśnie przez drzwi od ogrodu.

Dodaj komentarz