Nowe znaczy lepsze?

Stare okna założone kilkanaście lat temu warto wymienić na nowe? Każdy sprzęt, bez wyjątku po jakimś czasie użytkowania zużywa się w tym także okna. Przestają być tak szczelne jak na początku, przez co ciepło z pomieszczenia zaczyna uciekać, ochładzając pokój. Często stare okno narażone jest bardziej na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą powodować rozprzestrzenianie się wilgoci. Gdy okna są starszej generacji wywietrzniki mogą stać się bardziej zapchane, przez co powietrze nie będzie stale pracować w pomieszczeniu. Również szyby z wiekiem mają większą tendencję do parowania.

Przy zakładaniu nowych okien mamy możliwość zakupu większego okna co spowoduje lekką przebudowę domu, która da nam więcej możliwości. Jeżeli chodzi o wymiary okna, to większe zagwarantuje nam dużo więcej światła w pomieszczeniu niezależnie od pory roku. Więcej światła oznacza, że pomieszczenie stanie się bardziej żywe, a promienie słoneczne dodadzą nam energii każdego dnia, bo przecież nikt nie lubi ciemnych pomieszczeń, które od razu stają bardziej ciasne i mniej przyjemne. Więcej słońca zagwarantuje nam nie tylko większe okno, ale również i głębsze jego osadzenie w dachu. Takie rozwiązanie przynosi więcej korzyści niż montaż standardowy.

Pomaga utrzymać lepszą wentylacje oraz poprawia izolację cieplną

Nowe okna o wiele lepiej utrzymują ciepło w pomieszczeniu, a w sezonie letnim gwarantują lepszą wymianę powietrza dzięki nowoczesnym wywietrznikom. Częstym problemem przy posiadaniu okien plastikowych starszej generacji jest brak dobrej szczelności, występuje to głównie przy oknach balkonowych, które są duże i której część izolacyjna jest bardzo niewielka. Nowe okna są bardziej dopracowane i warto, jeżeli ktoś zmaga się z takim problemem, nie inwestować w naprawę czy dodatkowe uszczelnianie starego okna, a wymienić je na całkiem nowe. Koszt zakupu nowego okna będzie większy niż próba naprawy starego, jednak nowy sprzęt zapewni nam ciepło na lata.

Nowe okna gwarantują również dodatkowe wyciszenie i odpieranie hałasu dochodzącego z ulicy. Jeżeli nie mieszkamy w spokojnej, cichej okolicy i zmagamy się z nieustającymi głośnymi dźwiękami żyjącego przez całą dobę miasta, warto pomyśleć o zakupie nowszego modelu okna. Uspokoi to wnętrze i pozwoli cieszyć się chwilami nieprzerwanymi przez nieproszony hałas oraz umożliwi spokojny sen.

Warto zatem zastanowić się nad wymianą starych okien, które w praktyce są nawet mniej bezpiecznie od tych nowszych, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia szyby, w razie stłuczenia i których otwieranie można w bezpieczny sposób kontrolować. Są to ważne aspekty, w szczególności gdy w domu są małe dzieci.

Dodaj komentarz