Na co zwrócić uwagę kupując okna?

Przedstawimy kilka ważnych elementów jakie powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na zakup okien. Pamiętajmy, że okna jest to inwestycja na lata, przy ich zakupie powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością i parametrami technicznymi.

Na co zwrócić uwagę kupując okna?

Wybór okna powinien przede wszystkim zależeć od oczekiwań i gustu klienta, a także jego potrzeb. Klient aktualnie może wybierać spośród okien PVC, drewnianych i aluminiowych. Na rynku dostępne są okna w niebanalnych kształtach, a także w bogatej gamie kolorów. Kolor, kształt i rodzaj okna to jednak tylko powierzchowne czynniki, które wpływają tylko i wyłącznie na walory estetyczne i wizualne wnętrza. Decydując się na zakup powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o parametrach technicznych okna takich jak: energooszczędność i dźwiękoszczelność, wentylacja oraz bezpieczeństwo.

Okna PCV – najczęstszy wybór wśród klientów

Okna PVC są najbardziej popularnymi oknami montowanymi w polskich domach. Cena, jakość, oraz dobra izolacja termiczna sprawiają, że jest to pierwszy wybór wśród klientów. Wybierając takie okna warto sprawdzić, czy profil nie zawiera domieszki ołowiu. Takie okno będzie bardziej ekologiczne, a przede wszystkim przyjazne dla zdrowia. Oferta okien z PVC może być w pełni dostosowana do naszych potrzeb. Mamy możliwość wyboru spośród szerokiej palety kolorów – począwszy od koloru białego po okna kolorowe, aż do kolorów drewnopochodnych. Ostatecznie to klient decyduje jak będzie wyglądało jego okno i jakie będzie miało cechy.

Profil okienny – najważniejszy element

Profil to najważniejszy element okna. Jego parametry techniczne w znaczący sposób wpływają na izolację termiczną, sztywność okna, a także jego jakość. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów profili różniących się od siebie kształtem, liczbą komór, grubością ścianek, rodzajem uszczelnienia oraz szerokością konstrukcji.

Profil wąski to ten szerokości zabudowy od 58 mm do 63 mm, natomiast profile szerokie występują w rozmiarach od 70 mm do 90 mm. Szerokie profile pozwalają na instalację szerszych, a co za tym idzie, nowocześniejszych i bardziej specjalistycznych szyb. Profil o szerokości 70 mm to jednak najbardziej optymalne rozwiązanie pod warunkiem, że posiada dobre uszczelnienie i jest prawidłowo zamontowany.

Uszczelki są elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru okien PVC. Podstawową funkcją uszczelek jest zabezpieczenie wnętrza domu czy mieszkania przed dostaniem się wody. W konstrukcji okna stosuje się dwa rodzaje uszczelek – oporowe, które montuje się pomiędzy ramą i skrzydłem oraz przyszybowe, które jak sama nazwa wskazuje, uszczelniają połączenie szyby zespolonej z profilem PVC. Jednak zastosowanie w profilu okiennym trzeciej – środkowej uszczelki podnosi znaczenie izolację cieplną i poprawia szczelność okna. Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane przez producentów okien, gdyż klienci chętniej pytają o możliwości dodatkowego uszczelnienia okna.

Liczba komór oraz klasa szerokości ścianek osobno przyjmując ma raczej mniejsze znaczenie – jest przede wszystkim często nadużywanym narzędziem marketingowym. Najważniejsze są parametry całej konstrukcji profila. Oczywistym jest fakt, że komory zasadniczo wpływają na właściwości termoizolacyjne, okna, ale tylko wtedy, gdy ściany komór są grube, a nie wykonane z cienkiego materiału. Optymalnym rozwiązaniem są profile 5-cio lub 6-cio komorowe. Jednakże na rynku możemy znaleźć profile nawet 8-komorowe. Decydując się jednak na wybór okna zwróćmy przede wszystkim uwagę na szerokość profili, a nie na liczbę komór.

Ciepła ramka

Strata ciepła może następować nie tylko przez samą szybę, ale również poprzez termiczne właściwości ramy okiennej i krawędzi przyszybowej. Ciepła ramka to połyskujący element widoczny pomiędzy szybą wewnętrzną, a szybą zewnętrzną. W nowoczesnych szybach ciepłochronnych do domów energooszczędnych i pasywnych zastosowanie ciepłej ramki staje się już normą. Dotychczasowe ramki dystansowe były wykonane z aluminium. Badania jednak dowiodły, że zastosowanie ramki międzyszybowej wykonanej z aluminium ma znacznie większą zdolność przewodzenia ciepła niż pozostałe części składowe okien. Obecnie coraz częściej producenci stolarki okiennej stosują ramkę dystansową, zwaną ciepłą ramką, wykonaną ze złożonego materiału izolacyjnego lub stali szlachetnej. Zastosowanie ciepłej ramki polepsza izolację termiczną na brzegach, co podwyższa temperaturę szyb i obniża ryzyko występowania zjawiska parowania okna. Ramki dystansowe mogą być różnego koloru nadając szybie unikalny wygląd.

Dodatki wpływają na jakość i estetykę okna

Okucia – mogą być przesuwne, uchylne, rozwierne lub uchylno-rozwierne. Te ostatnie są najpopularniejsze, ponieważ łączą funkcje otwierania i uchylania okna. Regulacja uchyłu jest też czynnikiem znaczącym przy wyborze okna. Najpopularniejsze w ostatnim czasie jest regulacja trzystopniowa, która daje możliwość otworzenia okna do trzech szerokości. Okucia muszą być markowe, inaczej stolarka nie będzie funkcjonować prawidłowo.

Zwiększenie funkcjonalności stolarki otworowej zapewnią takie akcesoria jak:

  • blokada błędnego położenia klamki – uniemożliwia uchylenie skrzydła okiennego w czasie gdy jest ono otwarte. Zapobiega to wypadnięciu skrzydła z górnego zawiasu;
  • mikrowentylacja – funkcja ta powoduje utworzenie niewielkiej szczeliny zapewniającej stały dopływ świeżego powietrza. Wystarczy przekręcić klamkę do góry o około 45°;
  • zatrzask balkonowy – zastosowanie zatrzasku balkonowego z estetycznym uchwytem od zewnątrz powoduje to, że możemy domknąć drzwi balkonowe bez ich ryglowania, Wystarczy lekko pchnąć od zewnątrz aby je otworzyć.

Klamka to ważny element wchodzący w skład okna. Nie tylko decyduje ona o tym w jaki sposób otwieramy nasze okno, ale wpływa również na jego walory estetyczne. Klamki występują w różnych odcieniach kolorystycznych. Klient może dopasować kolor klamki do swoich upodobań. Można również dokonać wyboru klamek spośród tych wykonanych z plastiku lub klamek metalowych. Klamki dostępne na rynku mogą być również wyposażone w zamek z kluczykiem lub na przycisk, który dodatkowo zabezpiecza przed wyważeniem okna.

Nawiewniki jest to kolejna opcja jaką możemy zastosować w naszych oknach. Umożliwiają one dopływ powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Nawet przy szczelnie zamkniętym oknie dostarczane jest świeże powietrze niezbędne do zapewnienia skutecznej wentylacji. Standardowy zestaw składa się z części wewnętrznej (nawiewnika), który reguluje ilość dostarczanego powietrza oraz z części zewnętrznej (okapu), który chroni przed deszczem i owadami. Dodatkowo można zastosować specjalne łączniki i okapy akustyczne, które chronią przed hałasem zewnętrznym. Nawiewniki montowane są w górnej części okna. Taki sposób podyktowany jest przepisami Normy Polskiej oraz względami praktycznymi. Zewnętrzne powietrze przepływa ponad strefą przebywania ludzi, co zapobiega nieprzyjemnemu zjawisku przeciągu i uczuciu dyskomfortu użytkowników.

Właściwy montaż gwarancją odpowiedniego użytkowania

Nawet najlepsze parametry techniczne okna nie sprawią, że nasze okno będzie funkcjonowało tak jak powinno jeśli okno nie zostanie odpowiednio zamontowane.

Rozmawiając z ekipą monterów warto nie tylko dowiedzieć się, jakie proponują rozwiązania, ale także zebrać jak najwięcej informacji o materiałach, jakich planują użyć do montażu – pian, zapraw na zewnątrz i wewnątrz oraz okuć. Równie istotny jest sposób mocowania, to czy specjaliści planują użycie kotew czy dybli. Później warto wszystkie zebrane informacje sprawdzić, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek wynikających z zastosowania nieodpowiednich materiałów – radzi Radosław Obłuski, specjalista ds. montażu w firmie BUDVAR Centrum SA.

Zazwyczaj okna montuje się za pomocą poliuretanowej pianki montażowej co bardzo często skutkuje osadzaniem się wilgoci. Najwłaściwszym rozwiązaniem przy montażu okien jest zastosowanie metody tak zwanego „ciepłego montażu”. Jest on właściwie jedyną poprawną formą osadzania stolarki okiennej na Zachodzie Europy. U nas ciągle traktowany z przymrużeniem oka przez tak zwanych fachowców. Technika jest dość prosta i polega na dodaniu do podstawowej warstwy izolacji, jeszcze dwóch warstw spełniających inne funkcje. Pierwszą warstwą od zewnątrz, jest izolacja paroprzepuszczalna, która chroni warstwę izolacji przed czynnikami atmosferycznymi, umożliwiając jednoczesną wentylację. Strona wewnętrzna okna to izolacja paroszczelna, która chroni piankę poliuretanową przed wilgocią pochodzącą z wewnątrz mieszkania.

Zabieg taki zapewnia długą żywotność i szczelność okna i montażu. Te czynniki wpływają na to, że ciepły montaż ma coraz lepsze opinie, a technika ta staję się standardowym rozwiązaniem montażowym w firmie Budvar, zalecamy do zastosowania w każdym nowym domu. Ciepły montaż niesie ze sobą również wymierne korzyści takie jak oszczędność na energii do ogrzewania budynku. Dzieje się tak za sprawą całkowitego wyeliminowania przewiewów, a tym samym strat ciepła. Utrzymanie warstwy izolacji w stanie suchym wpływa na jej skuteczny opór cieplny, tym samym zapewniając utrzymanie wysokich parametrów na przestrzeni lat.

Kluczowe porady na temat wyboru okien:

  • Cena nie powinna być podstawowym kryterium wyboru. Często za niższą kwotę klient otrzymuje produkt niskiej jakości, czyli np. okno z PVC pochodzące z recyclingu, często mniej sztywne i trwałe. Budvar ma w swojej ofercie okna wykonane ze 100% PVC.
  • Przed zakupem okna zasięgnij informacji o producencie – czy posiada doświadczenie w branży i czy okno przez niego oferowane posiada wszystkie niezbędne atesty.
  • Najważniejsze cechy dobrego okna to przede wszystkim trwałość oraz parametry techniczne, takie jak poziom dźwiękoszczelności i izolacji termicznej. Nie skupiajmy się na kryterium ile okno ma komór, ważniejsze jest to jakie posiada ogólne parametry techniczne.
  • Warto również zwrócić uwagę, czy kupowany przez nas produkt jest przyjazny dla środowiska, czyli nie zawiera szkodliwego dla zdrowia ołowiu.
  • Montaż jest jednym z najważniejszych elementów składających się na finalne cechy okna. Pamiętajmy, żeby wybrać sprawdzoną ekipę montażową, najlepiej poleconą przez producenta. Będziemy wtedy mieć gwarancję na montaż i pewność, że nasze okno zostanie zamontowane zgodnie z parametrami.

Dodaj komentarz