Na co zwrócić uwagę kupując drewniane okna?

Zakup stolarki to wbrew pozorom bardzo trudne i absorbujące zadanie. Ogromna mnogość producentów oraz różna jakość obsługi sprawiają, że często gubimy się w natłoku informacji. Na co warto zwrócić szczególną uwagę kupując drewniane okna?

 • Jakość drewnianej klejonki, z której wyprodukowano ramy i skrzydła. Powinna być pozbawiona sęków, przebarwień, miejsc żywicznych.
 • Ilość warstw powłok lakierniczych. Zwykle są trzy trzy- lub czterokrotne malowane.
 • Jakość silikonu. Wpływa na estetykę okna. W trakcie produkcji po nałożeniu silikonu jego nadmiar powinien zostać „ściągnięty”. Dzięki temu otzymamy proste i estetyczne odcinki, a w narożnikach (np. okien prostokątnych) mamy idealne zetkniecie się silikonu poziomego z pionowym pod kątem 45 stopni.
 • Okucia obwiedniowe. Produkowane okucia mają dzisiaj kolor srebrny. Jeśli są w kolorze żółtym lub złotym, to najprawdopodobniej pochodzą sprzed kilku lat.
  Okucie powinno posiadać element zabezpieczający przed „wypadnięciem skrzydła” przez przypadkowe przekręcenie klamki w pozycji skrzydła uchylonego.
  Dobre okucie wyposażone jest również w podnośnik skrzydła (szczególnie ważne w przypadku dużych szerokości skrzydła), przejmujący obciążenie z okucia przy zamkniętym i uchylonym skrzydle, co zapewnie prawidłowe funkcjonowanie w długim okresie czasu.
 • Szyby. Każdy rodzaj szyby (np. o podwyższonej dźwiękochłonności czy odporności na włamanie) powinien być opisany na wewnętrznej ramce pakietu szybowego.
 • Klamki i osłonki na okucia. Należy zwrócić uwagę, czy elementy te wliczone są w cenę oferowanej stolarki. Zdarza się, że dopiero po fakcie dowiadujemy się o dopłacie za klamkę oraz osłonki na okucia i w efekcie zakupione okno przestaje być tak atrakcyjne cenowo, jak wcześniej.
 • Dokumenty. Pamiętajmy, że każdy wyrób musi posiadać dokumenty umożliwiające jego wbudowanie zgodnie z prawem budowlanym (certyfikaty, aprobaty, deklaracje zgodności) oraz dopuszczenie przez Państwowy Zakład Higieny (Atest Higieniczny) jako materiału nie mającego szkodliwego wpływu na mieszkańców.
 • Gwarancja i usługi posprzedażowe.#zdjecie0# #zdjecie1# #zdjecie2# #zdjecie3#

Źródło: Adpol

Dodaj komentarz