Na co zwrócić uwagę dobierając okna

Wybierając okna i drzwi warto pamiętać, iż są to elementy konstrukcyjne wbudowywane w ściany, dlatego też niewłaściwy ich dobór oznaczać będzie konieczność przeprowadzenia gruntownych prac budowlanych. Powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę na stolarkę już na etapie projektowania domu. Dlaczego właśnie wtedy? – wyjaśnia Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.

„Kiedy wybraliśmy już projekt domu, ale jeszcze nie rozpoczęliśmy jego budowy, warto zweryfikować proponowaną przez architekta stolarkę okienną i drzwiową. Unika się w ten sposób konieczności zmiany już istniejących otworów, minimalizuje „niedoszacowanie” wydatków, eliminuje przypadkowe decyzje. Niestety architekci też nieraz popełniają błędy, a papier wszystko przyjmie”- mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus. „Często spotykaną sytuacją jest proponowanie klientom za wysokich drzwi balkonowych, za wąskich drzwi balkonowych dwuskrzydłowych czy też za szerokich drzwi wejściowych jednoskrzydłowych. Architekci nierzadko proponują również bardzo duże ilości okien o nietypowych kształtach takich jak łuki, trapezy lub koła, które są droższe od tradycyjnych okien prostokątnych, zatem dochodzą nam dodatkowe wydatki”, wyjaśnia Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus. „Zdarza się również, że okna na tej samej kondygnacji nie są równej wysokości lub ich montaż przewidziany jest na różnej wysokości względem wylewek. Najczęściej zdarza się to w sytuacji kiedy np. przechodząc z kuchni do salonu pokonać musimy 2, 3 schody. Skutkiem tego błędu są za wysoko lub za nisko osadzone parapety. Co więcej – w takim przypadku zakłócona zostaje także „linia” elewacji, w związku z czym nasz wymarzony dom nie będzie prezentował się z zewnątrz tak dobrze, jak byśmy chcieli”, dodaje na koniec Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Wybierając telefon komórkowy, z którego korzysta się najczęściej tylko rok wszyscy pytają o dodatkowe funkcje, wyposażenie, układ menu, design, przy wyborze okien rzadziej bywamy tak wnikliwi, a szkoda, bo warto poświęcić im sporo czasu…

Dodaj komentarz