Mycie i czyszczenie okien drewnianych

Drewniane okna nie tylko wyglądają luksusowo, ale też są wyjątkowo trwałe. Nasuwa się tylko jedno pytanie: jak i co ile je myć, by zachowały swoje właściwości przez wiele lat? Drewno to bez wątpienia jeden z najbardziej docenianych materiałów budowlanych, ich wygląd oraz możliwości przyciągają uwagę wielu klientów. Jednak dużo osób dalej uważa, że ich konserwacja jest dużo bardziej kosztowna niż przy oknach wykonanych z innego materiału. Czy tak faktycznie jest? Niezupełnie, inne materiały również wymagają regularnej pielęgnacji, różni je jedynie sposób konserwacji oraz produkty, których należy do tego używać.

Podstawa pielęgnacji, czyli mycie okien

Jest to zdecydowanie najważniejszy element dbania o okna (nie tylko te drewniane). Dzięki niemu możemy cieszyć się nie tylko przejrzystością szyb i czystością ram, ale i zachowanym właściwościom drewnianych okien. Brud i kurz bowiem przyczyniają się do niszczenia ich powłoki i jeżeli zaniedbamy tę czynność okna po kilku latach będą wymagały najprawdopodobniej wymiany. Okna należy myć przynajmniej dwa razy do roku, szczególnie po okresie zimowym, kiedy są szczególnie narażone na niskie temperatury oraz zanieczyszczenia wynikające z ogrzewania domów.

Jak myć drewniane okna?

Na początku musimy oczyścić je dokładnie z kurzu oraz wszelkich zabrudzeń powierzchniowych. Lepiej nie stosować do mycia szorstkich ściereczek ani szczotek, gdyż mogą one uszkodzić warstwę okien. Dobrym wyborem będą specjalne ścierki do mycia tego rodzaju okien, jednak jeżeli nie mamy takowych bardzo dobrze sprawdzą się też stare bawełniane koszulki, z których domownicy już nie korzystają. Następnie przechodzimy do dokładnego umycia szyb, ram i parapetu. Ważne by nie używać do tego żadnych żrących środków jak ocet czy soda oczyszczona. Można zakupić specjalne preparaty do mycia okien drewnianych. Jednak jeżeli nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy bardzo dobrze sprawdzi się też płyn do mycia naczyń lub mydło. Wystarczy, że dodamy kilka kropel do ciepłej wody i gotowe. Dodatkowo warto zabezpieczyć wcześniej umyte ramy mleczkiem konserwującym albo pastą do pielęgnacji drewna. Najlepiej wybrać taką, którą poleca sam producent.

Dodaj komentarz