Montaże okien: od dzisiaj bez usterek

Każdego dnia montowanych jest w polskich domach średnio około 50 tysięcy okien i drugie tyle drzwi. Codziennie kilkadziesiąt tysięcy ekip montażowych jeździ po całym kraju by wyroby te dostarczyć na budowy i je zamontować. Czy zawsze robią to dobrze?

Niestety nie, bo za zmieniającą się w ostatnich latach technologią budowy domów (technologie energooszczędne, mury warstwowe, ciepłe okna), nie nadąża szkolnictwo zawodowe. Nie dopracowaliśmy się jak dotąd Podręczników Montażowych ani norm, które regulowałyby zasady poprawnego montażu okien i drzwi energooszczędnych. Nie zdołaliśmy odpowiednio wykształcić kadr montażystów, którzy potrafiliby nowoczesne okna montować współczesnymi metodami i narzędziami montażowymi. Efektem tego stanu rzeczy są liczne usterki montażowe zgłaszane każdego dnia przez użytkowników i inwestorów. Reklamacje te niestety zbyt często wciąż są słuszne.

Najczęstszą przyczyną owych reklamacji są błędy wykonawcze wynikające z niewłaściwego zamontowania okien. Niepoprawne osadzenie okien, brak odpowiedniego ich podparcia w murze, brak ciągłości warstwy izolacyjnej czy złe uszczelnienie strefy podparapetowej – to najczęściej zgłaszane usterki. Powszechnym jednak zaniedbaniem wykonawców montaży, niezauważanym nawet przez użytkowników, jest brak zabezpieczenia warstwy ocieplenia wokół okien (tzw.pianki) przed wnikaniem w nią pary wodnej, co skutkuje zawilgoceniem i rozwojem pleśni nie tylko w tej warstwie, ale też na wewnętrznej stronie ościeży.

A wystarczyłoby dla uniknięcia tego wykonać montaż warstwowy, w którym warstwa ocieplenia zabezpieczona będzie warstwą paroszczelną od środka (np. silikonem) i warstwą paroprzepuszczalną od zewnątrz (np. akrylem). Są to bardzo proste działania, nie wymagające jakiegoś znaczącego nakładu środków i czasu, a bardzo skutecznie chroniące przed przykrymi konsekwencjami rozwoju grzybów i pleśni wokół okien. Dlaczego więc nie są wykonywane przez montażystów? Bo jak dotąd nikt ich nie kształcił, nikt im nie wytłumaczył konieczności stosowania tych najbardziej podstawowych zasad montażu okien energooszczędnych. Technika okienna w ostatnich latach rozwinęła się niezwykle gwałtownie, natomiast nie nadążyło za nią kształcenie zawodowe kadr monterów.

… ale to się zmienia na naszych oczach

Grupa wiodących firm branży stolarki budowlanej podjęła właśnie inicjatywę finansowania programu edukacyjnego Mistrzowie Montażu, który skierowany jest właśnie do montażystów okien. W ramach Programu opracowywane są Podręczniki dla montażystów, uruchomione zostaje doradztwo i szkolenia zawodowe, a wykształceni montażyści poddają swoje umiejętności zawodowe pod ocenę ekspertów Programu. Pozytywnie zweryfikowani otrzymają honorowy tytuł Mistrza Montażu i będą polecani każdemu inwestorowi, który będzie chciał mieć pewność, że jego okna zamontowane zostaną przez uznanego Fachowca.

Piknik Branżowy z Kevinem Aistonem w Kazimierzu

Pierwszym działaniem weryfikujących umiejętności montażystów jest Ogólnopolski Turniej Mistrzów Montażu, na który zaproszono ekipy montażowe z całej Polski. Wobec ekspertów z Instytutu Techniki Budowlanej i Związku Branżowego najlepsi montażyści zaprezentują swoje umiejętności i technikę montowania ciepłych okien. Odbywać się to będzie w dniu 10 września w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w obecności przedstawicieli mediów ogólnopolskich: prasy, radia i telewizji, bo miejscem tego Turnieju będzie kazimierski Dom Dziennikarza. Gospodarzem miejsca i komentatorem bojów montażowych będzie znany angielski monter stolarki – Kevin Aiston, który lubi Europę, a w niej szczególnie kazimierskie klimaty montażowe.

Turniejowi towarzyszył będzie całodzienny Piknik Branżowy, bo zaproszeni są tutaj także ci montażyści i sprzedawcy stolarki, którzy jeszcze nie poddadzą się kwalifikacjom, ale chcieliby otrzymać informacje i materiały o zasadach poprawnego montażu okien. Spotka się tu liczne grono ekspertów i technologów, którzy chętnie odpowiedzą na każde nurtujące ich pytanie z tego zakresu.

W imieniu organizatorów zapraszamy do Kazimierza wszystkich, którzy zawodowo związani są z branżą budowlaną i chcieliby zgłębić tajniki montażu ciepłych okien. Do zobaczenia.

Montaże okien: od dzisiaj bez usterek

Dodaj komentarz