Jakie wybrać szyby w zależności od stron świata?

Na standard energetyczny budynku mają wpływ nie tylko odpowiednio ocieplone ściany, lecz również rozwiązania pozwalające zużytkować ekologiczną energię z otoczenia.

Jakie wybrać szyby w zależności od stron świata?

Uzyskanie doskonałych efektów jest uzależnione od kompleksowego spojrzenia na projekt z uwzględnieniem orientacji stolarki okiennej względem stron świata.

Dzięki temu możemy zmniejszyć nawet o 25% straty wynikające z utraty ciepła, wpływając tym samy na osiągnięcie możliwie najlepszego bilansu energetycznego, czyli różnicę pomiędzy zyskami (Solar Factor g – współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej) i stratami ciepła (Ug – współczynnik przenikania). Odpowiednio dobrane zestawy szybowe zapewnią nie tylko izolacyjność termiczną, lecz również optymalną przepuszczalność energii słonecznej, która zapewni dodatkowe zyski ciepła.

Najcieplej od południa

Najbardziej nasłoneczniona i najcieplejsza jest strona południowa, dlatego na elewacji zwróconej w tym kierunku warto zaplanować największą ilość przeszkleń. Południowa ściana to doskonałe miejsce na duże przeszklenia oddzielające np. przestrzeń salonu od tarasu. Zastosowanie w nich okien z szybami o współczynniku Ug=0,6 W/m²K pozwoli zyskać najwięcej energii pochodzącej ze słońca.

Chroń stronę północną przed chłodem

Północna strona jest bez wątpienia najmniej nasłonecznią częścią budynku. Często zacieniona, narażona jest na nadmierne wychłodzenie. W celu ograniczenia strat ciepła, warto przewidzieć jak najmniejsze powierzchnie okien i szyby o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej, jak np. okna ze współczynnikiem dla szyb dwukomorowych Ug=0,4 W/m²K. Stanowi to idealną barierę dla ucieczki ciepła. Na rynku dostępne są pakiety o parametrach termoizolacyjnych zbliżonych do muru, Ug=0,3 W/m²K. Tym samym okna nie muszą już być słabym punktem w powłoce budynku, lecz podwójnie funkcjonalnym elementem.

Równowaga wschodu i zachodu

Okna wychodzące na wschód lub na zachód otrzymują maksimum energii słonecznej w lecie (elewacja wschodnia rano, a zachodnia po południu). Ponieważ rano i wieczorem słońce znajduje się nisko nad horyzontem, otwory okienne i balkonowe należy wyposażyć w szyby z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną, aby uniknąć ryzyka przegrzania i oślepień. Dotyczy to zwłaszcza elewacji zachodnich, gdyż w porze maksymalnego nasłonecznienia (a więc po południu), temperatura zewnętrzna bywa stosunkowo wysoka i samo otwarcie okien nie wpływa na obniżenie temperatury we wnętrzu.

Dodaj komentarz