Jakie okno do lukarny?

Poddasze nie musi być miejscem, w którym gromadzimy niepotrzebne rzeczy. Możemy zamienić je w przestronny salon, piękną sypialnię, czy zaciszny gabinet.

Jakie okno do lukarny?

Jest to możliwe dzięki lukarnom. Dobrze zaprojektowane podkreślą charakter budynku, a dzięki odpowiednio dobranym oknom w niezwykły sposób doświetlą pomieszczenia.

Lukarna – co to takiego?

Lukarna to rodzaj nadbudówki w dachu domu, która dzięki zamontowanemu w niej oknu zapewnia dostęp światła do pomieszczeń usytuowanych na poddaszu. Lukarny mogą przybierać różne kształty. Najbardziej popularne to jedno, dwu i trójspadowe oraz owalne – tak zwane wole oko. Ich ostateczny kształt warto dopasować do dachu i elewacji.

O budowie lukarny najlepiej zdecydować na etapie projektu domu. Jej wzniesienie w wykończonym budynku może bowiem nastręczyć wiele trudności – konieczna będzie ingerencja w poszycie i więźbę dachu.

Dobieramy okna

Gdy decyzja o kształcie i wielkości lukarny jest już podjęta, pozostaje nam wybór odpowiednich okien. Zanim jednak go dokonamy, warto sprawdzić, czym powinniśmy się kierować przy zakupie. Stolarka, którą ozdobimy naszą lukarnę powinna być dopasowana do jej formy. Jeśli bowiem ma ona prostą i wąską ścianę frontową, dobrym rozwiązaniem będzie jedno prostokątne okno.

W nadbudówkach, których ściany rozchodzą się na boki – ładnie wygląda połączenie większego okna z dwoma trójkątami. Małą lukarnę o takim kształcie możemy wypełnić też trapezem. Idealnym oknem do nadbudówki typu wole oko będzie półkole lub okno o nieregularnych kształtach idealnie dopasowanych do krzywizny dachu lukarny – stworzą źrenicę i podkreślą jej malowniczy, delikatny kształt.

Często stolarkę w lukarnach ozdabia się szprosami imitującymi tradycyjny podział. Taki dodatek pasuje do domu w stylu klasycznym. Pamiętajmy jednak, że szprosy najlepiej prezentują się w oknach o dużych rozmiarach.

Magia światła

Dzięki grze światła i cienia lukarny pozwalają stworzyć we wnętrzu magiczny nastrój. Wnęka sprawia, że przestrzeń najbliżej okna jest skąpana w słońcu, natomiast bardziej odległe fragmenty pomieszczeń spowija przytulny półcień. To daje nam wyjątkowe możliwości aranżacji – tuż przy lukarnie możemy stworzyć miejsce do pracy, a dalej ustawić wygodną kanapę, w której odpoczniemy po ciężkim dniu.

A co zrobić jeśli chcemy, aby oświetlenie było bardziej równomierne? Z pomocą przyjdą nam architekci, którzy mają na to sprawdzone sposoby. Aby dobrze doświetlić poddasze, powierzchnia okien powinna być równa od 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi. W lukarnie, tam gdzie to możliwe, warto zaplanować główny otwór okienny o wysokości około 120 cm. Nie bez znaczenia jest też wysokość, na jakiej umieścimy okna – najkorzystniejsze oświetlenie uzyskamy montując je na poziomie 85-90 cm nad podłogą – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Lukarny są kojarzone najczęściej z tradycyjnymi domami, jednak dobrze sprawdzą się też w tych nowoczesnych. Nadadzą one elewacji lekkości i sprawią, że budynek nabierze wyjątkowego stylu. Dach nad lukarną jest podniesiony, co niweluje skosy. Takie rozwiązanie otwiera wiele możliwości przy aranżacji wnętrz. Odpowiednio dopasowane okna rozświetlą poddasze i wprowadzą do niego unikalny klimat. Lukarna nie tylko urozmaici bryłę budynku, nadając jej lekkości, ale także zwiększy funkcjonalność mieszkania poprzez doświetlenie pomieszczeń. Dzięki niej projekt statycznego na pozór domu zostanie ożywiony, a właściciel będzie cieszył się jego indywidualnym charakterem.

Dodaj komentarz