Jakie okna wybrać? PCV, drewniane czy aluminiowe?

W trakcie remontu lub urządzania mieszkania od podstaw, stajemy przed bardzo istotnym wyborem – jakie okna będą najlepsze? Decyzja ta wpłynie na komfort użytkowania domu przez wiele lat, należy zatem dobrze rozważyć wszystkie zalety i wady, by nie żałować dokonanego zakupu. Które okna najlepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu?

Jak dobrać odpowiednie okno?

Zastanawiając się nad wyborem właściwych okien, należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata, w związku z czym szukanie dużych oszczędności na tym etapie, może zakończyć się ponownym, kosztownym remontem i naprawami. Przede wszystkim powinno się określić, jak duże ma być okno, czy zależy nam przede wszystkim na wysokiej izolacji termicznej lub akustycznej, a być może kluczowa będzie wysoka wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Każdy rodzaj ma zarówno swoje zalety jak i wady, dlatego określenie najważniejszych dla nas rzeczy zdecydowanie ułatwi wybór. Okna powinny także tworzyć spójną całość z resztą budynku, warto zatem dopasować je do panującego w mieszkaniu stylu.

Jakie okna zakupić do domu?

Okna PCV

Dzięki zastosowaniu polichlorku winylu, okna te charakteryzują się przede wszystkim dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Ich niepodważalną zaletą jest cena, ponieważ są one jednymi z najtańszych na rynku, a co za tym idzie – również najpopularniejszymi. W związku z tym ich wybór jest naprawdę duży, tak jak i możliwości dopasowania wyglądu okna do indywidualnych potrzeb. Są to okna o wysokiej szczelności i niskiej potrzeby konserwacji, dlatego mogą służyć przez długie lata. Na rynku istnieje także szeroki wybór okien PCV z szybą antywłamaniową, które znacząco podnoszą bezpieczeństwo, lecz takie modele będą nieco droższe od standardowych.

Okna drewniane

Uznawane są za jedne z najbardziej estetycznych rozwiązań. Zapewniają dużą izolację termiczną, dzięki czemu zatrzymują ciepło w domu i korzystnie wpływają na wysokość rachunków za ogrzewanie. Posiadają dużą sztywność, w związku z tym można z nich tworzyć dużo większe powierzchnie szklane niż z PCV. Są łatwe w utrzymaniu w czystości, należy jednak odpowiednio je zaimpregnować by wzmocnić ich wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. Wyglądają naturalnie i szczególnie dobrze komponują się z nowoczesnymi wnętrzami, lecz wraz z tymi zaletami rośnie cena – okna drewniane są droższe od ich poprzedników.

Okna aluminiowe

Ich podstawową zaletą jest niska waga i zwiększona szczelność oraz wytrzymałość, a to przekłada się na odporność na warunki atmosferyczne. Najczęściej stosowane są do wykonywania dużych przeszkleń, szczególnie przy budynkach przemysłowych oraz biurowych. W związku z tym idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz, w których planujemy stworzyć duże okna, wpuszczające znacząca ilość światła do pomieszczenia. Okna aluminiowe dają duży zakres możliwości podczas wyboru ich kształtu oraz profilu, są trwałe, a także nie wymagają szczególnej konserwacji. Ich wadą jest często spotykana niska izolacja cieplna, dlatego przed kupnem należy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem kluczserwis.com.pl/ oferującym sprzedaż okien w Grójcu i okolicach

Dodaj komentarz