Jaka jest prawidłowa kolejność prac remontowych?

Kluczem do sukcesu każdego remontu jest zachowanie odpowiedniej kolejności prac. Gdy nie dochowa się tego porządku, jedna czynność, która została zapomniana, zniszczy wysiłek włożony w inną pracę. Następstwem tego jest przeciągnięcie się remontu i nieuchronny wzrost kosztów. Ważne, aby nie działać chaotycznie, tylko dokładnie wszystko zaplanować. Dobrze nakreślony harmonogram robót budowlanych, sporządzony przed rozpoczęciem prac, zagwarantuje sukces a poszczególne punkty będą sprawnie wypełniane.

Prace wyburzeniowe

Na początku należy przygotować pomieszczenia, w których odbędzie się remont. Wtedy wyrzuca się zbędne lub zniszczone rzeczy i wynosi się wszystko to, co będzie przeszkadzać w pracach. Demontażu podlegają listwy, ściany, tynki czy stare płytki. Zabezpiecza się podłogę, jeśli nie podlega ona wymianie. Te czynności powodują powstanie dużej ilości odpadów, dlatego konieczna jest organizacja ich wywozu.

Gdy dochodzi do wymiany stolarki, nieuchronne będzie uszkodzenie ścian wokół drzwi lub okien. Wycinka starych ram i futryn powoduje osadzanie się pyłu. Dlatego tą kwestią powinni zająć się specjaliści. O tym co możemy zrobić samemu możecie przeczytać w fajnym artykule KB – https://kb.pl/porady/remont-mieszkania-wlasnymi-silami-_wp204/
Zaraz po czynnościach porządkowych, można przystąpić do stawiania ścian działowych w miejscach, gdzie niezbędne jest ich wykonanie.

Instalacje

Teraz można przejść do tego, co na codzień będzie niewidoczne. Mowa tu o instalacjach. Ten proces wymaga kucia w ścianach i poprowadzenia rur czy kabli. Szczególnie ważne jest planowanie, ponieważ późniejsze zmiany mogą być praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Już teraz należy mieć rozeznanie, w których miejscach znajdą się sprzęty. Wykonanie niektórych prac, jak wymiana instalacji elektrycznej determinuje zatrudnienie specjalisty.

Wylewki, tynki, płyty

Sytuacja niekiedy wymaga wykonania wylewki samopoziomującej. Wyrównuje ona podłoże pod materiały podłogowe.

Ważne jest również tynkowanie ścian i sufitów. Tą czynność wykonuje się ręcznie lub za pomocą maszyn. Tynki, które są nakładane maszynowo, nie wymagają ponownego kładzenia gładzi przed malowaniem.

Ostatnią czynnością przed malowaniem jest montaż płyt kartonowo-gipsowych. Dzięki nim można idealnie wyrównać ściany a klei się je za pomocą suchego kleju, rozrobionego w wodzie. Po przyklejeniu, należy zaszpachlować miejsca styków płyt. Na końcu ścianę trzeba wyszlifować ręcznie lub szlifierką.

Prace wykończeniowe

Zalicza się do nich układanie płytek, gruntowanie, malowanie i montaż pozostałych urządzeń. Pierwsza czynność wymaga pomocy glazurnika, który zainstaluje płytki w łazience czy kuchni.

Ściany przed malowaniem należy zagruntować. Grunt ma za zadanie ujednolicenie podłoża i zwiększenie przyczepności farby. Są dwie techniki gruntowania: nałożenie samego gruntu lub rozrobienie go z farbą w stosunku 1:1. Każde malowanie zaczyna się od sufitu.

Między etapami malowania można zająć się układaniem parkietu. Istnieje także możliwość wykonania cyklinowania istniejącej podłogi i uzupełnienie ewentualnych ubytków. Po oczyszczeniu parkietu lub mozaiki, należy nałożyć podkład a następnie lakier.

Teraz można przejść do drugiego malowania, które zapewni czysty wygląd pomieszczeniu. Przed tą czynnością trzeba zabezpieczyć wszystkie sprzęty, które się w nim znajdują.

Na końcu wykonuje się montaż drzwi, listew i całego sprzętu. Przy zakładaniu drzwi, futryny nie będą ingerować w ścianę. Listwy montuje się tak późno, ponieważ będzie konieczne docięcie ich do ościeżnic.

Montaż sprzętu zaczyna się od podłączenia kontaktów. Potem można działać wedle uznania: zawieszać lampy, karnisze, wnosić meble i sprzęty elektryczne. Trzeba działać ostrożnie, ponieważ może nastąpić uszkodzenie ścian. Dlatego warto posiadać większą ilość farby niż to konieczne.

Dodaj komentarz