Jak wygląda produkcja szkła i czym się różnią poszczególne jego rodzaje

Materiał ten towarzyszy ludziom od tysięcy lat. Z czego jest szkło? Produkcja szkła ewoluowała na przestrzeni wieków i w ten sposób powstały szyby zespolone, float oraz klejone. Te ostatnie montowane są w autach, by chronić kierowców m.in. w trakcie kolizji oraz przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co to jest szkło?

Co to jest szkło i z czego jest produkowane?

Piasek kwarcowy jest głównym surowcem, z którego wytwarzane jest szkło. Do niego dodawany jest także węglan sodu i wapnia oraz tlenki boru i ołowiu. Zmiany kolorystyki dokonuje się poprzez dodanie pigmentów. Najczęściej są to tlenki metali, takich jak:

 • żelazo i chrom – zabarwiają na zielono,
 • mangan – tworzy odcienie fioletu,
 • kobalt – nadaje unikalnego niebieskiego koloru,
 • siarka i kadm – nasyca żółcią,
 • koloidalne cząsteczki złota sprawiają, że szklane przedmioty są czerwone.

Składniki te trafiają do huty szkła, gdzie poddawane są działaniu wysokiej temperatury rzędu około 1300° C. Pod jej wpływem sypki materiał zmienia się w ciecz. Dzięki temu można odlać typowe, płaskie szkło okienne, jak i finezyjny wazon czy szyby ognioodporne.

produkcja szkla

Polskie huty szkła

W południowej części naszego kraju produkowane jest szkło polskie. W tym regionie znajduje się niejedna huta szkła, a swoje siedziby mają tam producenci szyb zespolonych. Czyli takich, które wykorzystywane są do konstruowania nowoczesnych okien. Mają one specjalne warstwy chroniące przed mrozem, słońcem i wysoką temperaturą. W tamtejszych fabrykach szkła przygotowywane są także szyby samochodowe. Wykazują się one zwiększoną odpornością na uszkodzenia oraz doskonałą przeziernością.

Najpopularniejsze rodzaje szkła

W zależności od tego, z czego jest zrobione szkło oraz w jaki sposób zostało wzmocnione, można je podzielić na kilka typów. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • szkła budowlane, które mają szerokie zastosowanie w stolarce okiennej,
 • szkła refleksyjne i antyrefleksyjne,
 • szkła float – tzw. zwykłe o zielonkawym wybarwieniu, używane w meblach czy drzwiach wewnętrznych,
 • szkła klejone np. szyba samochodowa.

W budownictwie dużą popularnością cieszy się szkło zespolone fasadowe i zbrojone.

produkcja szkla

Szyba samochodowa – komfort i bezpieczeństwo kierowców

Kierowcy aut cenią pojazdy, które mają piękną linię nadwozia i wygodne wnętrze. Sporą rolę w tym aspekcie odgrywają szyby akustyczne. Redukują one hałas generowany przez silnik, wiatr oraz ruch uliczny. Jest to możliwe dzięki kilku warstwom folii znajdującej się pomiędzy taflami szkła. Dodatkowo szyba samochodowa ma na krawędziach powłokę uszczelniającą z poliuretanu. Enkapsulacja umożliwia również „przyklejanie” uchwytów do lusterek wstecznych.

Każda fabryka szkła opracowuje własne receptury mieszanek, z których powstają szyby. Różnią się one parametrami technicznymi takimi jak:

 • grubość,
 • transparentność,
 • wytrzymałość.

W laboratoriach producent szyb zespolonych lub innych bada ich właściwości i dopracowuje szczegóły, które mają wpływ na komfort jazdy i życia.

Dodaj komentarz