Jak właściwie zamontować okno?

Każde okna posiadają instrukcję montażu, którą dołączają do swoich produktów producenci i sprzedawcy okien. Faktem jest jednak, że sami wykonawcy usługi mają swoje sposoby ich montażu.

Rzeczywistość jednak jest taka, że znaczna większość montowanych w Polsce okien ma mniejsze lub większe wady montażowe. A to przyczynia się do zmian właściwości eksploatacyjnych okien. O tym, na co zwrócić uwagę podczas montażu opowiada Marcin Wiśniewski.

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać, to fakt, że nawet okno o najlepszych parametrach technicznych można łatwo zepsuć poprzez jego niewłaściwy montaż. Za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiadają niewykwalifikowani montażyści i osoby zajmujące się sprzedażą okien. Podstawowym błędem tych pierwszych jest stosowanie w swojej pracy wyłącznie pianki poliuretanowej. Co prawda zapewnia ona izolację, jednak nie zabezpiecza przed wnikaniem wody opadowej i wilgoci. Kolejną nieprawidłowością jest obcinanie nadmiaru wypływającej pianki, przez której porowatą strukturę przenika wilgoć do środka.

Na uwagę zasługuje także niezbyt wysoka jakość silikonu, który jest stosowany do uszczelniania miejsc styku parapetu zewnętrznego z ramą. Sposób ten jest bardzo nietrwały, gdyż już po kilku latach dochodzi do rozszczelnienia tego połączenia, a wtedy próg może się odkształcić w skutek naporu wiatru.

Dobrze zorganizowany producent ma własną instrukcję montażu okien, jeśli jej nie posiada – najlepiej odwołać się do zasad montażu ustalonych przez właściciela systemu lub do instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej. Pamiętać należy także, że właściwe usadowienie okien jest możliwe wtedy, gdy są one o ok. 3 cm węższe od ościeży (po 1,5 cm z każdego boku) i o mniej więcej 5 cm niższe (1,5 cm od góry i 3,5 cm od dołu). Przestrzeń ta jest idealna jest do prawidłowego wstawienia i uszczelnienia okna. Odstępstwo od tej normy stosuje się w przypadku niektórych okien z PVC, gdyż tworzywo, z jakiego są one wykonane pracuje pod wpływem zmian temperatury.

Wymiary okna nie zostały właściwie dopasowanie do wielkości otworu okiennego [fot.: oknotest.pl]
Wymiary okna nie zostały właściwie dopasowanie do wielkości otworu okiennego [fot.: oknotest.pl]
Wadliwe osadzenie i uszczelnienia parapetu zewnętrznego [fot.: oknotest.pl]
Wadliwe osadzenie i uszczelnienia parapetu zewnętrznego [fot.: oknotest.pl]
 

Zarówno w przypadku połączenia parapetów zewnętrznych, jak i wewnętrznych z oknem, pamiętać należy, by był on podłożony pod ramę okna. W tym celu należy zastosować listwę podparapetową, najlepiej wielokomorową, gdyż zapewnia ona dobrą izolacyjność cieplną.

Pamiętajmy, że prawidłowo wykonany montaż okna pozwoli w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek.

Dodaj komentarz