Jak rozmieścić okna w domu?

Wybierając okna do naszego domu, należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, jakość czy estetykę wykonania. Równia ważna jest ich wielkość oraz odpowiednie rozmieszczenie. Dzięki niemu zyskamy komfortowo oświetlone wnętrza o optymalnej temperaturze, zarówno latem, jak i zimą.

Choć obecnie upały dają nam we znaki, to jednak gorące lato w Polsce trwa najwyżej dwa miesiące. W czasie wiosny i jesieni przeważają temperatury umiarkowane i wahają się one średnio w granicach od 5°C do 15°C. Zima w Polsce potrafi być natomiast bardzo długa i mroźna, jak choćby ta, która miała miejsce w mijającym roku. W rzeczywistości sezon grzewczy może więc trwać nawet kilka miesięcy.

Okna a strony świata

Jeśli chcemy cieszyć się ciepłym wnętrzem przez cały rok, nie rujnując przy tym naszego portfela, warto odpowiednio rozplanować okna w naszym domu względem kierunków świata. Dzięki temu, wykorzystując energię słoneczną, bezkosztowo docieplimy i doświetlimy nasz dom.

  • Okna od strony południowej. To najbardziej nasłoneczniona strona, dlatego powinno się tam znaleźć najwięcej i największe okna. Słońce, które ociepla przez okna wnętrze domu podczas chłodnych dni, może być jednak uciążliwe latem. Problem ten daje się jednak łatwo rozwiązać, na przykład poprzez stosowanie żaluzji lub zewnętrznych rolet. Te drugie – podczas zimy – pomogą nam dodatkowo chronić pomieszczenia przed utratą ciepła.
  • Okna od strony południowej. Ze względu na małe nasłonecznienie od tej strony lepiej ograniczyć tam liczbę i wielkość okien. Poza tym, aby straty ciepła były jak najmniejsze dobrze jest zamontować okna energooszczędne o podwyższonej izolacyjności termicznej, oraz te które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Takie okna pozwolą ograniczyć straty ciepła, a tym samym wydatki na ogrzewanie.
  • Okna od zstrony wschodniej lub zachodniej. Zyski ciepła z energii słonecznej nie będą już tak duże, nie mają większego wpływu na bilans energetyczny budynku, gdyż słońce rano i wieczorem znajduje się niżej nad horyzontem.

Rozmieszczenie okien a rodzaj pomieszczenia

Aby skutecznie wykorzystać ciepło, jakie dostarcza nam słońce poza odpowiednim doborem ilości i wielkości okien względem stron świata warto również właściwie zaplanować rozkład pomieszczeń w naszym domu.

  • Salon lub pokój dzienny. Najlepiej usytuować je po stronie południowej. Zgodnie z bilansem energetycznym domu, na tej stronie elewacji możemy sobie pozwolić na duże okna lub ich większą ilość. Dzięki temu, zyskamy nie tylko ciepłe, ale także dobrze oświetlone wnętrza. Słońce wydobędzie ponadto piękno salonu oraz dostarczy naturalnego światła najkorzystniejszego do pracy i nauki. W chłodniejszych porach roku, w ten bezkosztowy sposób, docieplimy pomieszczenia, w których najczęściej przebywamy.
  • Sypialnia. Najlepsza lokalizacja to wschód. Budząc się ze słońcem, jesteśmy bowiem bardziej wypoczęci. Ponieważ ta strona domu nie ma decydującego wpływu na bilans energetyczny budynku, w sypialni możemy sobie pozwolić na dowolność w aranżacji okien. Jeśli na zewnętrz rozpościera się na przykład ogród, warto zastosować duże drzwi tarasowe. Otworzą one pomieszczenie na piękny widok, kojący zmysły przed snem. Latem pozwolą natomiast na dopływ ożywczego, świeżego powietrza.
  • Kuchnia. Można ją ulokować od strony wschodniej. Ze względu na gotowanie – w pomieszczeniu i tak panuje zazwyczaj wyższa temperatura niż w innych częściach domu.
  • Pomieszczenia gospodarcze, spiżarnia, kotłownia, garaż czy wejście do domu. Najlepiej ulokować je od strony północnej.

Dodaj komentarz