Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Wybór idealnych drzwi zewnętrznych to nie lada wyzwanie, jednak, aby rzeczywiście spełniały one swoją funkcję, powinny być prawidłowo zamontowane.

Pierwszym krokiem ku temu, jeszcze przed zakupem drzwi, jest ustalenie, na jakiej wysokości w naszym domu będzie znajdowała się podłoga. Jeżeli bowiem tzw. poziom 0 zostanie źle wyliczony to narazimy się na problemy z otwieraniem i zamykaniem drzwi. Jeśli chodzi o same czynności montażowe to podzielić je można na cztery etapy: przygotowanie otworu, usztywnienie i umocowanie drzwi w tymże otworze, uszczelnienie przestrzeni między ościeżnica a ościeżem oraz, na końcu, przeprowadzenie regulacji.

„W zależności od konstrukcji ścian zewnętrznych drzwi wejściowe montuje się tak, aby nie powstał mostek termiczny: w ścianie jednowarstwowej – w połowie grubości ściany, w ścianie dwuwarstwowej z kolei na zewnętrznej krawędzi ściany nośnej, tak aby węgarek utworzony z materiału termoizolacyjnego osłaniał około 2/3 szerokości ościeżnicy. W przypadku ścian trójwarstwowych drzwi montuje się nad warstwą termoizolacji, blisko ściany osłonowej” wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Firma OknoPlus zaleca montaż drzwi z zatasowaniem profilu NP 328 usztywniającego dół konstrukcji. Metoda ta eliminuje problemy wynikające z braku właściwego podparcia drzwi oraz minimalizuje powstawanie mostków termicznych. Tym samym znacznie obniża przyszłe koszty związane z poprawnym wyizolowaniem strony zewnętrznej od wewnętrznej domu.

Nie należy zapominać, że prace montażowe zawsze należy wykonywać zgodnie z instrukcją producenta, ponieważ w innym przypadku grozić nam może utrata gwarancji.

Wybór drzwi zewnętrznych nie może być decyzją podejmowaną pod wpływem impulsu. Warto pomyśleć nieco bardziej perspektywicznie – lepiej zainwestować w produkt wysokiej jakości, niż wydać pieniądze na drzwi, które nie wytrzymają próby czasu. Z tego też względu istotne jest, aby zwrócić uwagę na posiadane przez firmę atesty i certyfikaty dopuszczające wyrób do stosowania w budownictwie polskim. Dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek, a wybrane przez nas drzwi wejściowe spełnią wszystkie pokładane w nich oczekiwania.

Dodaj komentarz