Jak odpowiednio pielęgnować drewniane okna?

Wybór drewnianych okien bez wątpienia zapewni domownikom spokój na wiele lat. Jednak każda rzecz, nawet te wysokiej jakości produkty, potrzebują regularnego konserwowania i pielęgnowania. Wystarczy pamiętać o przeprowadzeniu kilku zabiegów by okna służyły nam przed długie lata, bez konieczności wzywania serwisanta.

Przy myciu okien pamiętamy nie tylko o szybach, ale o ramach!

Wiele osób podczas mycia okien pomija ramy okien i skupia się na samych szybach, bo to na nich widać największy brud. Jest to jednak mylne, drewno wymaga również regularnego mycia. Należy pamiętać również, żeby czyścić je zarówno od zewnętrznej, jak i od wewnętrznej strony. Mimo, że wydaje się, że drewno narażone jest na brud tylko od strony zewnętrznej to od drugiej często gromadzi się kurz, a ten z kolei jest pożywieniem dla wielu mikroorganizmów. Ważne jest również to by do czyszczenia nie używać żrącej chemii, która może uszkodzić zewnętrzną warstwę drewna. Najlepiej kupić specjalne środki do drewna lub przygotować bezpieczne płyny do mycia w domu. Gospodynie często używają wody z octem lub sody oczyszczonej, ze względu na to, że świetnie doprowadzają do czystości bardzo silne zabrudzenia. Niestety w tym przypadku się to nie sprawdzi. Można je stosować do ram plastikowych, jednak drewno ulegnie zniszczeniu. Dobrze również kupić delikatne ściereczki, które nie będą ścierały zewnętrznej, ochronnej warstwy drewna. Szczotki i ścierki z szorstkim włosiem mogą wyrządzić wiele krzywdy.

Pielęgnacja i konserwacja okien – co ile i jak robić?

Bardzo ważne jest wcześniej wspomniane mycie całych okien delikatnymi preparatami, należy pamiętać również o parapetach. Zaleca się robić to przynajmniej dwa razy do roku. Warto też zadbać o ruchome części okien, przy pomocy specjalnych środków części te mimo ciągłego użytku nie będą sprawiały żadnego problemu. Dobrze jest przy tym od razu zrobić przegląd okien i sprawdzić, czy jest odpowiednio szczelne. Wszystkie te czynności możemy zrobić samodzielnie, jednak raz na trzy, cztery lata należy skorzystać z pomocy specjalistów. Muszą oni przeprowadzić czynności renowacyjne, które sprawią, że okna będą służyć nam przez kolejne lata.

Dodaj komentarz