Jak montować okna dachowe?

Okna dachowe zawsze montuje dekarz, jednak warto zwrócić uwagę na sposób montowania i zachować czujność, bo takie okna różnią się od zwyczajnych, są bardziej narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Gdy zostanie popełniony jakiś błąd lub niedokładność przy montowaniu okna będą mogły stać się mniej szczelne i jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia.

Najważniejsze w montowaniu okna jest szczelność. Nie ważna czy dach jest w trakcie układania pokrycia, czy jest skończony, dobre i szczelne okrycie ramy robi się zawsze. Takie uszczelnienie trzeba dopasować odpowiednio do wybranego pokrycia. Przede wszystkim wybrać odpowiedni kołnierz uszczelniający, który wybiera się z myślą o wysokości pokrycia. Kołnierz należy odpowiednio wpasować w owe pokrycie, gdyż obok okna musi zmieścić się cały rząd dachówek.

Aby solidnie ocieplić wnętrze, przy oknie nie wystarczy samo odpowiednio dobrane jego osadzenie i głębokość, ale też maksymalne ocieplenie ościeżnicy. Aby zwiększyć to ocieplenie, ościeżnica może być osadzona również na poziomie łat, jak i ponad nimi. Dobrym sposobem jest też zakup zestawu izolacji termicznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie taka izolacja, która jest już przymocowana do ramy okna. Taka izolacja jeszcze bardziej zwiększa termiczność okna oraz pomaga w nieutrzymywaniu się pary na szybie.

Zabezpiecza również przed wilgocią od strony dachu

Koleją ważną rzeczą, którą trzeba wykonać ze staranną dokładnością jest poziomowanie okna. Ościeżnicę trzeba dobrze na łatach wypoziomować. Jeżeli zostanie to źle zrobione, okno będzie się źle otwierać. Aby sprawdzić, czy wszystko działa jak na leży wystarczy na chwilę włożyć skrzydło w ościeżnicę i sprawdzić, czy szczeliny między elementami są równoległe. Jeżeli zauważymy jakąś nierówność, można ją usunąć za pomocą podkładów pod kątowniki montażowe. Wykorzystuje się do tego włókienną ramę izolacyjną wykonaną ze spienionego polietylenu, którą trzeba dopasować do rozmiaru okna. Na końcu wystarczy owinąć okno folią, tak aby szczelnie przylegała do membrany dachowej, która zapobiegnie wilgoci.

Dodaj komentarz