Jak kupić dobre okno?

Zakup nowej stolarki okiennej, bądź jej wymiana to inwestycja na lata, niemały wydatek oraz często kłopot dla niezorientowanego użytkownika. Zdarza się bowiem, że wkradające się nieścisłości, na jakie jesteśmy narażeni, potrafią sprawić wiele trudności.

Jak kupić dobre okno?

Ekspert firmy OknoPlus – Izabela Tryba – radzi, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć rozczarowań i błędów podczas wyboru okien.

Przed zakupem nowych okien, warto się dobrze przygotować od strony merytorycznej, bowiem podjęcie pochopnej decyzji może skutkować daleko idącymi konsekwencjami w przyszłości. Nie tylko parametry techniczne odgrywają znaczącą rolę w kwestii komfortu użytkowania okien. Równie istotne jest doprecyzowanie wszelkich szczegółów, które maja wpływ na cenę, tj. dopłaty za nietypowy kształt czy kolor okna.

Komfort termiczny w cenie

  • Niezwykle ważnym parametrem jest współczynnik izolacyjności termicznej okna (U), który określa poziom strat ciepła.
    Pamiętajmy! Im niższy jest współczynnik ciepła, tym mniej ciepła będzie uciekać przez okno.

    Ten parametr jest najczęściej wyliczany dla samej szyby
    , jednak należy pamiętać, że na okno składa się również rama, dlatego powinniśmy wymagać podania współczynnika izolacji termicznej dla całego okna, aby być pewnym, że zakup w pełni spełni nasze oczekiwania, a także pomoże zredukować zapotrzebowanie energetyczne.
  • Na uwagę zasługuje również fakt możliwości doposażenia okna oraz podniesienia komfortu cieplnego poprzez wymianę gazu w pakietach trzyszybowych. Popularnym gazem stosowanym w tego rodzaju konstrukcjach jest argon, jednak dzięki jego wymianie na krypton bądź ksenon, uzyskamy znacznie niższy współczynnik izolacyjności termicznej.

Okna o nietypowych kształtach

Coraz częściej decydujemy się na wybór okien o nietypowym kształcie, np. koła lub trapezu lub z ozdobnym łukiem. W takim wypadku, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób wyceny tego rodzaju stolarki, bowiem często okazuje się, że koszt jest zaskakująco wysoki.

Zakup okna o wymarzonym, nietypowym kształcie nie musi być obciążony niebotycznym kosztem. Ceny okien o nietypowych kształtach ustalane są zwykle indywidualnie. Podobnie jest w przypadku wyboru stolarki w innym niż standardowy kolorze.

Producenci oferują zwykle kilkanaście podstawowych kolorów, jednak bywa, że kolory niestandardowe bądź drewnopodobne, wiążą się z stosunkowo wysokimi dopłatami. Dostępne są także okna dwukolorowe, które pozwalają dopasować stolarkę kolorem jednocześnie do wnętrza oraz elewacji budynku.

Izabela Tryba, OknoPlus

Dodaj komentarz