Jak dopasować okno do funkcji pomieszczenia?

Wybierając okna do domu zwykle kupujemy takie same do wszystkich pomieszczeń. Wspólnie z Jerzym Chrzanowskim z firmy Dobropast podpowiadamy, dlaczego warto wyposażyć dom w różne rozwiązania okienne i dopasować typ oraz funkcjonalność okien do miejsca, w którym zostanie zamontowane. 

Jak dopasować okno do funkcji pomieszczenia? fot.: Happy Interiors Group

Wykańczając poszczególne pomieszczenia w domu ich wyposażenie dostosowujemy do ich przeznaczenia. W inny sposób i używając różnych materiałów wykańczamy łazienkę, kuchnię czy salon. Okna to stały element każdego z nich, dlatego warto i w tym przypadku dostosować ich funkcjonalność do wymagań użytkowników. Nowoczesne okna to nie tylko element pozwalający na doświetlenie wnętrz i wentylację. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom technicznym są one elementem podnoszącym komfort i bezpieczeństwo domowników.

Okna do salonu – elegancko i bezpiecznie

Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu. Tutaj przyjmujemy gości, spędzamy czas w ciągu dnia. W domach jednorodzinnych salon zwykle znajduje się na parterze, z którego wychodzi się zwykle na taras. W takim przypadku warto, aby okna były nie tylko eleganckie, ale też wygodne w obsłudze i zabezpieczone przed potencjalnym włamaniem. Warto więc wybrać okna z okuciami antywłamaniowymi.

Okna do sypialni – przyjemny klimat

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym bardzo ważny jest stały dostęp powietrza. Ułatwia ono bowiem zasypianie i pozwala stworzyć klimat sprzyjający wypoczynkowi. Dlatego do sypialni warto wybrać okna z wielostopniowym uchyłem oraz systemem mikrowentylacji. Możliwe jest wtedy niewielkie rozszczelnienie okna lub delikatne uchylenie skrzydła w wybranej pozycji. W ten sposób precyzyjnie regulujemy intensywność wietrzenia.

Bezpieczne okno w pokoju dziecka

Pokój dziecka wymaga szczególnej uwagi. Musi jednocześnie dawać przestrzeń do odpoczynku i zabawy, a jednocześnie gwarantować bezpieczeństwo. W pokojach dziecięcych idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie okien zamykanych na klucz, do którego dostęp mają tylko dorośli. Będziemy mieli wówczas pewność, że dziecko niepostrzeżenie nie otworzy okna.

Wydawać się może, że wybór okna ogranicza się do wyboru koloru i parametrów cieplnych. Tymczasem okazuje się, że ukryte w profilu okucia mogą znacząco zmieniać funkcjonalność okien. Warto więc poświęcić chwilę na ich odpowiednie dopasowanie i rozważyć więcej możliwości niż tylko zamykanie i otwieranie.

One thought on “Jak dopasować okno do funkcji pomieszczenia?

Dodaj komentarz