Jak dopasować kolory okien do wnętrza?

Drewniane okna to znakomity wybór dla osób, które cenią małe detale. Są dobrym rozwiązaniem na pewno też dla osób, które doceniają wykorzystywanie materiałów jakie ofiarowała nam matka natura. Drewno pasuje do wszystkiego i nie wychodzi z mody, dlatego tak wiele osób decyduje się na wybór okien drewnianych. Ważne jednak by kolor ram odpowiadał klientowi i pasował do wnętrza. Do czego warto dopasować kolor okien i na jaki się zdecydować, by współgrał z resztą?

Dobrać kolor nie tylko do wnętrza domu

Przy projektowaniu aranżacji domowych ludzie często zapominają, że okna współgrają z zewnętrzną częścią posesji. Specjaliści uważają, że są szczególne miejsca na posesji, którymi warto łączyć kolory. Najważniejsze jest by pasowała ona ze stolarką drzwiową. Jeżeli kolory tych poszczególnych części nie będą się ze sobą łączyły, całokształt będzie przysłowiowo „od czapy”. Dobrze jest też zadbać by drzwi garażowe miały dobrany kolor. Są to części, na które najbardziej zwraca się uwagę przy oglądaniu domu. Dodatkowo jeżeli ważne jest dla nas „zgranie”, to warto jest dobrać też podobny kolor dachu.

Jak zgrać okna drewniane z wnętrzem domu?

Najlepiej zadbać o to by pasowały do podłóg oraz współgrały z listwami podłogowymi. Jest to powiem część wykończenia wnętrza, która zajmuje najwięcej miejsca. Dobrze jest również by drzwi nie gryzły się z kolorem okien. Późniejsze dopasowanie końcowych elementów, jak meble czy różne dodatki nie powinny być problemem, gdyż drewno łączy się ładnie z każdym kolorem. Najważniejsze by inne drewniane elementy nie kłóciły się ze sobą.

Jakie są możliwości kolorystyczne drewna?

Na pewno dużym plusem jest to, że drewniane okna są dostępne w dowolnej palecie barw. Kolor będzie się trzymał naprawdę długo do nawet do dwudziestu lat (przy odpowiedniej konserwacji), później będzie on jednak wymagał odnowienia. Okna drewniane produkowane są głównie z sosny i świerku lub modrzewiu. Najdroższe są zdecydowanie te wykonane z dębu. Można zachować ich naturalny kolor dzięki pokryciu ich lakierem bezbarwnym lub zmienić odcień za pomocą transparentnej lazury.

Dodaj komentarz