Jak dbać o okna drewniane

Choć okna drewniane wymagają częstszej konserwacji niż plastikowe, to jednak teraz jest ona znacznie łatwiejsza niż 20-30 lat temu. Wszystko dzięki specjalnym preparatom i usługom, jakie proponują producenci okien.

Powłoki malarski stosowane obecnie są wytrzymałe i trwałe. Dodatkowo nowoczesne okna mają z reguły bardzo gładką powierzchnię, a często także lekko wyoblone krawędzie, co wpływa na zwiększenie trwałości powłok. Konserwacja okien drewnianych nie jest więc tak straszna, jak wielu się obawia. Najczęściej zaleca się jej przeprowadzanie na wiosnę i na jesieni, choć niektórzy producenci uważają, że wystarczy robić to raz w roku. Przy regularnej pielęgnacji wydłużają się okresy między malowaniem okien oraz przedłuża się ich trwałość.

Konserwacja ram

Gotowe zestawy do konserwacji – składające się ze środka czyszczącego oraz mleczka pielęgnacyjnego – można kupić u producenta okna. Preparaty te odświeżą kolor okien i sprawią, ze będą wyglądać jak nowe. Środek czyszczący wnika głęboko w drewno, usuwając wszelkie zabrudzenia, a następnie wysycha, nie pozostawiając żadnych śladów. Mleczko pielęgnacyjne wypełnia natomiast rysy i niewielkie uszkodzenia powłoki, które powstają podczas eksploatacji okien (np. wskutek uderzenia gradu). Po powierzchni zabezpieczonej w ten sposób woda będzie spływać, nie wnikając w strukturę drewna.

Konserwacja uszczelek i okuć

Systematycznie należy również dbać o uszczelki i okucia. Uszczelkę smarujemy olejem silikonowym, aby nie straciła swojej elastyczności, konserwacja okuć polega zaś na wprowadzaniu kilku kropel oliwy maszynowej w ich ruchome elementy; zabieg ten tez zaleca się przeprowadzać raz do roku, przed sezonem zimowym.

Malowanie okien
Okna pomalowane farbą kryjącą odnawia się z reguły raz na 5 lat, lakierem – co 3 lata; oczywiście pod warunkiem, ze wcześniej nie zauważy się na nich uszkodzeń (np. odprysków farby), gdyż te trzeba usuwać natychmiast, by nie doszło do zniszczenia drewna.

Sprzed powtórnym malowaniem starą powłokę należy wcześniej przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić. Następnie nanosimy farbę lub lakier, pilnując, by nie zamalować okuć oraz silikonu. Większe ubytki (jeśli są) można wcześniej uzupełnić szpachlówką w odpowiednim kolorze. Najlepiej, jeśli do powtórnego malowania użyje się takich samych wyrobów, jakimi okno zostało pomalowane fabrycznie.

Konserwacja w pakiecie

Usługę serwisowania i konserwacji można wykupić u producenta. Przedstawiciel firmy przyjeżdża wtedy do klienta, myje ramy i uszczelnia je specjalnym preparatem, w razie potrzeby robi zaprawki lub przemalowuje całość; Usługa taka, choć wygodna, jest jednak doć droga – jednorazowo może to być nawet 15% wartości okien. Klienci, którzy skorzystają z takiej oferty, mogą za to liczyć na przedłużenie gwarancji na okna nawet do 15 lat.


Zobacz także:

Jak właściwie konserwować okna?

Z jakiego drewna robi się ramy okienne?

Aneta Demianowicz

Dodaj komentarz