Jak dać starym drewnianym oknom drugie życie?

Okna drewniane to wyznacznik elegancji i dobrego gustu. Trzeba przyznać, że prezentują się ona naprawdę dobrze i przykuwają uwagę innych osób. Jednak ich zaniedbanie bardzo często prowadzi do tego, że niszczeją i wyglądają obskurnie. Niestety za ich pięknym wyglądem idzie też konieczność systematycznego dbania o nie. Co zrobić w sytuacji, gdy okna drewniane zostaną zaniedbane i stracą swój urok? Wbrew pozorom nie trzeba od razu stawiać na wymianę, jeżeli drewno zachowało swoje właściwości a jedynie jego wygląd się pogorszył to jesteśmy w stanie im jeszcze pomóc!

Zaczynamy od… mycia!

Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek pracy powinniśmy wpierw dokładnie domyć okna i ramy. Pamiętamy jednak by nie używać do tego silnie żrących elementów. Nie musimy starać się domyć za wszelką cenę plam, które nie chcą zejść-zajmiemy się tym w kolejnych etapach. Możemy też spróbować pozbyć się starego silikonu, który szpeci okno. Używając do jego wycinania ostrych narzędzi należy pamiętać o tym by nie porysować drewna i szyb. Po zakończonej pracy zabezpieczamy dokładnie szyby. Może nam do tego posłużyć kawałek kartonu lub taśma malarska.

Czas na pozbycie się wcześniej nałożonych farb

Za pomocą przeznaczonego do tego rodzaju prac papieru ściernego pozbywamy się starej farby oraz innych niepożądanych elementów. Przy tym zadaniu musimy jednak uważać by nie dociskać szlifierki zbyt mocno, gdyż może to spowodować powstanie nierówności i grudek w drewnie. Jeżeli jednak już coś takiego nam się zdarzyło, do uzupełnienia tego rodzaju uszkodzeń możemy użyć masą szpachlową. Resztki kurzu i brudu usuwamy delikatnym pędzelkiem tak by nie uszkodzić żadnych części.

Czas na ostatni etap… czyli malowanie!

Przed rozpoczęciem tej części warto zaznajomić się z tym jaką najlepiej wybrać farbę. Warto również poszukać pomocy w dobraniu odpowiedniego lakieru, który dobrze zabezpieczy drewno. Farbę nakładamy małym wałkiem lub pędzelkiem. Po wyschnięciu powtarzamy czynność, z tą różnicą, że nakładamy zabezpieczającą warstwę lakieru. Po zakończonej pracy zdejmujemy zabezpieczenia z szyb i jeszcze raz dokładnie myjemy okna.

Dodaj komentarz