Dzięki roletom można obniżyć koszty ogrzewania

Nastały chłodniejsze dni. Coraz częściej myślimy o tym jak dużo zapłacimy za ogrzewanie mieszkania lub domu i zastanawiamy się jak zredukować swoje wydatki.

Dzięki roletom można obniżyć koszty ogrzewania

Nie wszyscy wiedzą, że istnieją bardzo proste sposoby na oszczędność ciepła we wnętrzach. Jednym z nich jest wykorzystanie do tego celu rolet okiennych.

Statystyki są bezwzględne. Ponad 70% energii zużywanej przez polskie gospodarstwa domowe jest przeznaczane na ogrzewanie. Aktywne stosowanie różnego rodzaju przesłon w domu powinno być uwzględniane już na etapie projektowania budynku, a także w warunkach technicznych. Dzięki roletom można uzyskać istotne oszczędności energii, w szczególności w zimie – mówi Aleksander Panek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

W chłodne dni warto postępować zgodzie z zasadą: gdy świeci słońce otwieramy dom lub mieszkanie na ciepłe promienie aby pozyskać darmową pasywną energię cieplną ze słońca. Natomiast nocą i wieczorami należy chronić wnętrza przed wychładzaniem. Zatem gdy zapada zmrok i robi się chłodniej zaciągamy rolety, natomiast rankiem podnosimy je – tłumaczy Monika Kupska-Kupis, architekt firmy VELUX.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak na ograniczenie strat ciepła z pomieszczeń przekłada się zainstalowanie i korzystanie, wydawałoby się, ze zwykłej rolety wewnętrznej, której funkcja najczęściej kojarzy się z ochroną przed słońcem.

Przeprowadzone przez VELUX badania udowodniły, że używanie przesłon okiennych w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła zimą i ma wpływ na utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na ogrzewanie.

W oparciu o te wyniki w laboratoriach firmy zaprojektowano roletę wewnętrzną przeznaczoną do okien do poddaszy, która o 34 % zmniejsza straty ciepła przez okno. Unikalna tkanina o przestrzennej strukturze plastra miodu z wewnętrzną aluminiową powłoką, wykorzystuje komory powietrzne do dodatkowej izolacji i tym samym podnosi parametry energetyczne okna.

Nowa, podwójnie plisowana roleta spełnia jednocześnie trzy funkcje: w słoneczne dni umożliwia kontrolowanie natężenia światła, pozwalając na przyciemnienie pomieszczenia, jesienią i zimą stanowi element izolacyjny, chroni przed chłodem zza okna, a dodatkowo jest niezwykle dekoracyjna. Takie połączenie aspektów użytkowych i ozdobnych pozwala na stworzenie we wnętrzu klimatu, który nie tylko sprzyja dobremu samopoczuciu. Nowa podwójnie plisowana roleta wewnętrzna VELUX została zaprojektowana w 9 różnych wersjach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie jej do charakteru każdego wnętrza.

Dodaj komentarz