Drzwi wewnętrzne – co warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Drzwi wewnętrzne nie są produktem, który kupuje się codziennie. Przeznaczone są do użytkowania przez wiele lat. Często drzwi w mieszkaniu wymieniane są co kilka lub nawet kilkanaście lat, podczas większych remontów. Niekiedy również ich stan techniczny wymaga, aby została dokonana wymiana. Z tego względu dobrze jest się odpowiednio przygotować do zakupu takiego produktu, jak drzwi wewnętrzne, gdyż ma on nam potencjalnie służyć przez wiele długich lat.

Drzwi wewnętrzne i ich wymiary

Podstawowa kwestia, od której należy zacząć, to dowiedzieć się jakich konkretnie drzwi potrzebujemy. Wymiary drzwi są zazwyczaj dość standardowe, zwłaszcza w nowym budownictwie. Najczęściej występują otwory drzwiowe o szerokości 70 i 90 centymetrów. Poza tym spotkać możemy się z innymi wymiarami, od 60 do 110 cm, jednak wszystkie o szerokości zaokrąglonej do pełnych dziesiątek centymetrów. Należy wiedzieć jednakże, że nie jest to idealna szerokość skrzydła drzwi – tylko szerokość już w świetle ościeżnicy. Co to oznacza? Oznacza to, że w praktyce drzwi są szersze o jakieś 2 milimetry, gdyż dolicza się wręby skrzydła z ościeżnicy. Różnica może pojawić się również w zależności od tego, czy wybieramy drzwi przylgowe czy bezprzylgowe. Widzimy więc, że temat wymiarów drzwi nie jest tak oczywisty, jakby się na pierwszy rzut oka wydawało.

Sprawa może dodatkowo skomplikować się, jeżeli posiadamy otwory przejściowe nietypowych wymiarów. Jest to rzadko spotykana sytuacja w standardowym budownictwie, jednak nietypowym drzwi może wymagać jakieś nietypowe pomieszczenie, na przykład skład, piwnica czy przejście do garaży. Wówczas prostszym rozwiązaniem niż poszukania gotowych drzwi wewnętrznych może być ich zamówienie na wymiar. Jest to nieco droższe, jednak mamy wpływ na wiele parametrów tych drzwi. Możemy chcieć, aby charakteryzowały się wyższym współczynnikiem izolacji akustycznej, lub aby posiadały zabezpieczenia antywłamaniowe, niczym drzwi wejściowe. Ta ostatnia opcja jest stosowana zazwyczaj w przypadku drzwi wewnętrznych kierujących do garażu.

Materiał wykonania drzwi wewnętrznych

Od lat największym powodzeniem cieszy się w naszym społeczeństwie drewno jako materiał, z którego wykonywane są drzwi wewnętrzne. Głównym powodem tego wyboru jest fakt, że drewno jest bardzo trwałym i odpornym materiałem. Może służyć nam przez naprawdę wiele lat. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych, jak by się mogło wydawać. W dodatku jeżeli już dane drzwi ulegną jakiemuś uszkodzeniu, wówczas możemy je bez większego problemu naprawić. Nie ma również przeszkód przed tym, aby zmienić barwę drzwi po kilku latach, jeżeli się nam pierwotna znudzi. Także drzwi wewnętrzne drewniane są bardzo dobrym wyborem. Charakteryzują się dobrymi parametrami jeżeli chodzi o odporność mechaniczną, izolację termiczną oraz akustyczną. Ich cena jest zadowalająca, biorąc pod uwagę wszystkie ich zalety.

Decydując się na drewniane drzwi wewnętrzne nie musimy wcale się ograniczać do tego, aby wykonane były tylko i wyłącznie z jednego materiału. Można je dość dowolnie łączyć. Najlepszym przykładem są przeszklenia, które bardzo często pojawiają się w drzwiach polskich domów. Możemy wybrać, czy w drzwi wstawiona zostanie zwykła szyba, czy też hartowana. Ta druga opcja jest bezpieczniejsza, jednak sporo droższa. Poza szkłem drewno świetnie łączy się również z metalem. Jeżeli zależy nam na zdobieniach i efektownym wyglądzie drzwi, wówczas połączenie z metalowymi elementami może dawać ciekawe rezultaty. Podobnie jest, jeżeli weźmiemy pod uwagę łączenie dwóch (lub kilku) gatunków drewna. Każdy gatunek ma swój specyficzny wygląd, dlatego drzwi drewniane zawsze wyglądają w sposób unikalny. Oczywiście przy założeniu, że nie pokryjemy ich kryjącą w pełni farbą.

Kwestie estetyczne

O estetyce i możliwości zmiany wyglądu drzwi wspominaliśmy już w poprzedniej części artykułu. Warto jednak wspomnieć o tym, że drewniane drzwi można samodzielnie malować. Jest to ciekawa opcja nie tylko w przypadku potrzeby renowacji, lecz również po prostu dla odświeżenia wyglądu danego pomieszczenia. Malowanie drzwi drewnianych wygląda podobnie do malowania stolarki okiennej. Starą farbę trzeba najpierw usunąć szlifierką, a następnie odpylić. Warto przed tym procesem zabezpieczyć zamek, jeżeli takowy się w drzwiach znajduje. Następnie pokrywamy drewno warstwą podkładu, który zwiększy przyczepność farby kryjącej. Na koniec pozostaje nam już tylko poczekać na wyschnięcie podkładu i rozpocząć malowanie. Malowanie drzwi nie jest więc skomplikowanym procesem i przy użyciu odpowiednich narzędzi powinniśmy samodzielnie sprostać temu zadaniu. Przy okazji malowania drzwi można również wziąć pod uwagę zmianę koloru ościeżnicy i nadproża.

One thought on “Drzwi wewnętrzne – co warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Dodaj komentarz