Drzwi tarasowe i balkonowe – co warto o nich wiedzieć?

Coraz chętniej montujemy duże drzwi tarasowe lub balkonowe. Imponujące przeszklenia sprawiają bowiem, że wnętrza wyglądają nowocześnie i elegancko, a jednocześnie są dobrze oświetlone.

Drzwi tarasowe i balkonowe - co warto o nich wiedzieć?

Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto poznać różne typy drzwi wyjściowych na taras lub balkon. Oprócz estetycznego wyglądu powinny bowiem być one również funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

Drzwi tarasowe, w zależności od typu konstrukcji, mogą mieć aż do 5 m szerokości. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie nawet małych pomieszczeń. Tafle szkła sięgające od podłogi do sufitu stwarzają bowiem poczucie przestrzeni i swobody, a jednocześnie otwierają wnętrza na piękny widok za oknem. Szerokie, ciężkie drzwi mogą jednak budzić obawy związane z ich otwieraniem i zamykaniem. Aby więc w pełni móc cieszyć się z tego typu rozwiązania, warto wybrać odpowiedni dla siebie typ drzwi tarasowych.

Drzwi przesuwne

Najwygodniejszą formą drzwi tarasowych są drzwi przesuwane. Za ich pomocą można przeszklić nawet całą ścianę. Mimo sporej wagi – mogącej wynosić ponad 200 kg dla jednego skrzydła ich otwieranie nie wymaga użycia dużej siły. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji, w której skrzydła drzwi poruszają się po prowadnicach.

Dostępne są także drzwi uchylno-przesuwne i podnoszono-przesuwne. W pierwszym przypadku drzwi możemy uchylić i przesunąć bez problemu skrzydło o szerokości dochodzącej nawet do 1,6 m, tworząc światło przejścia do 1,5 m szerokości. W drzwiach podnoszono-przesuwnych skrzydła znajdują się na dwóch prowadnicach, dzięki czemu podczas otwierania mogą się swobodnie mijać. W tym przypadku skrzydło drzwiowe może mieć do 2,5 m szerokości, a światło przejścia niemal 2,4 m. Wspomniane rozwiązanie umożliwia wykonanie konstrukcji o maksymalnej powierzchni dochodzącej aż do 11,5 m².

Wyeliminowanie tradycyjnego sposobu otwierania drzwi tarasowych, czyli do wnętrza pomieszczenia – ma jeszcze jedną ważną zaletę. Skrzydło ruchome, przesuwając się bowiem równolegle do ściany, pozwala nam zaoszczędzić miejsce w pokoju. Takie rozwiązanie w mniejszym stopniu ogranicza więc swobodę projektowania wnętrz – mówi Jacek Kowalczyk z Oknoplast.

Drzwi rozwieralno-uchylne

Osobom przywiązanym do tradycji producenci oferują standardowe rozwiązanie w postaci drzwi balkonowych z funkcją rozwierno-uchylną. Doskonale sprawdzą się one w klasycznych wnętrzach, w których nie chcemy montować przeszkleń o bardzo dużych rozmiarach. Do wyboru mamy drzwi balkonowe jedno lub dwuskrzydłowe.

Decydując się na takie rozwiązanie, musimy jednak pamiętać, że drzwi otwierają się do środka, zajmując tym samym część powierzchni pomieszczenia. Ponadto maksymalna powierzchnia skrzydła w tego typu rozwiązaniu może wynosić do 2,25 m². Za ich pomocą nie stworzymy więc tak dużych przeszkleń, jak w przypadku drzwi przesuwanych, chyba że zamontujemy dwie lub więcej par drzwi obok siebie – tłumaczy Jacek Kowalczyk.

Wysokość progu

Inną ważną kwestią, którą warto rozważyć przy wyborze tradycyjnych drzwi balkonowych jest wysokość progu. Standardowy próg jest wykonany z profilu ramy okiennej, a więc po zamontowaniu może mieć około 5 cm wysokości. Osobom starszym i dzieciom może więc sprawiać trudności z przechodzeniem przez drzwi. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż niskiego progu.

Dodatkowe udogodnienia

Drzwi balkonowe rozwierno-uchylne mogą zostać wyposażone także w kilka innych udogodnień, które podniosą ich funkcjonalność. Zatrzask balkonowy pozwoli na przymknięcie skrzydła od strony zewnętrznej bez obawy o to, że nie będziemy w stanie wejść do środka. Wystarczy lekkie pchnięcie i skrzydło się otwiera. Z kolei hamulec funkcji rozwiernej pozwoli na zablokowanie drzwi w pozycji otwartej, zapewniając wymianę powietrza bez obawy o ich zatrzaśnięcie w wyniku nagłego podmuchu powietrza.

opracowanie: Redakcja, źródło: Oknoplast

Dodaj komentarz