Czy warto kupić używane okna?

Zakup okien to nie banalna sprawa, jest to inwestycja na lata. Chcemy, aby nasze okna chroniły nasze mieszkanie przed utratą ciepła, co znacznie wpływa na nasze finanse. Nowa okna gwarantują nam znacznie dużo korzyści. Okna takie możemy dobrać sobie według naszych preferencji oraz tego, jakie cechy okno musi spełniać w danym pomieszczeniu. W nowych produktach dostajemy długoletnią gwarancję, jest to znacząca różnica między oknami nowymi a używanymi. Nowy sprzęt będzie na pewno bardziej wydajny i starczy nam na dłużej, oczywiście pod warunkiem, że będą to ona wysokiej jakości.

Przy wyborze okien używanych na pewno zwrócić uwagę trzeba na kondycję uszczelek. Jest to najważniejszy czynnik, który gwarantuje nam sprawność okien. Jeżeli uszczelka jest chociaż trochę uszkodzona to takie okno będzie sprawiać nam kłopoty. Mniejsza stanie się izolacja cieplna, a w okresie grzewczym, zimą ma to ogromne znaczenie. Hałas również będzie przez takie uszczelki przedostawał się o wiele bardziej niż przez okna nowe. Jest również większe ryzyko wilgoci. Taką naruszoną uszczelkę można oczywiście wymienić. Jest to zabieg, który nawet po zakupie nowych okien powinno się co kilka lat stosować i przywiązywać większą uwagę do czyszczenia i dbania o uszczelki. W przypadku niedbania o ten element okna, zanikają ważne właściwości takie jak reakcja na ogień, wyżej wspomniana wodoszczelność, przepuszczalność powietrza czy siły operacyjne. Wymiana takich uszczelek nie jest łatwa, trzeba starannie dopasować nową uszczelkę do systemu kształtów okiennych, z których wykonano okno oraz sposób wymiany uszczelki w przypadku koekstrudowanych uszczelek termozgrzewalnych. Nie istnieje niestety uszczelka uniwersalna, więc jeżeli decydujemy się na wymianę, musimy spodziewać się tego, że nie będzie to łatwe zadanie.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwracać uwagę w oknach używanych jest rama

Powinna być ona solidna i nienaruszona. Jest to kolejny element, który gwarantuje, że okno przetrwa lata używania. Na ramę ma wpływ dużo czynników, chociażby codzienne użytkowanie czy zmiana temperatury. Okno powinno solidnie trzymać się okucia, jeżeli widzimy, że są chociażby delikatne rozchwiania, trzeba szukać dalej.

Szyby są kolejnym czynnikiem, który stanowi izolację cieplną. Jeżeli w oknie używanym szyba była wymieniana, to przestrzeń między szybami prawdopodobnie jest wypełniona tylko powietrzem, a nie gazem, który jest bardziej sprężony przez co ciepło z naszego mieszkanie nie ucieka. Warto zastanowić się nad zakupem okien nowych bądź solidnie obejrzeć propozycję okien używanych.

Dodaj komentarz