Ciepłe szkło

Mroźna zima skłania do refleksji nad sposobami zatrzymania ciepła w domu. Jedną z metod jest SGG EGLAS – elektrycznie ogrzewane szkło niskoemisyjne z oferty firmy Saint-Gobain Glass. Wykorzystane w szybach zespolonych może pełnić rolę jedynego źródła ciepła, może też wspomagać istniejący system grzewczy. „Ciepłe szkło” jest rozwiązaniem wydajnym i niezwykle estetycznym.

SGG EGLAS – elektrycznie ogrzewane szkło niskoemisyjne z oferty firmy Saint-Gobain Glass, to ciekawa alternatywa ogrzewania pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym lub przez cały rok.

Jak działa „ciepłe szkło”?

Zasada działania opiera się o wykorzystanie dwóch czynników: prądu elektrycznego i niskoemisyjnej powłoki z tlenków metali, którą pokryta jest jedna z powierzchni szkła. Po podłączeniu do prądu dwóch elektrod znajdujących się na przeciwległych krańcach tafli powłoka przetwarza energię elektryczną w ciepło. Szkło nagrzewa się do temperatury 20 – 40 °C. (nawet jeśli na zewnątrz temperatury sięgają -30 °C) i całą swoją powierzchnią emituje łagodne, przyjemne ciepło.

Gdzie można wykorzystać "ciepłe szkło"?Gdzie można wykorzystać „ciepłe szkło”?

Nadaje się ono do użycia w każdym typie budownictwa: zarówno mieszkaniowym jak i publicznym. Może wspomagać główny system ogrzewania lub pełnić rolę jedynego źródła ciepła w pomieszczeniu. W obu sytuacjachniebagatelne znaczenie ma to, że instalacja jest niewidoczna, czysta, nie zajmuje przestrzeni i nie wymaga konserwacji.

  • Okna fasadowe, drzwi tarasowe i szklane elewacje. Wykorzystanie w tych miejscach „ciepłego szkła” pozwala rezygnować z montażu grzejników kanałowych, będących barierą dla przenikającego przez szyby chłodu.
  • Okna połaciowe, świetliki, szklane dachy. Użycie ich w tych miejscachy eliminuje problem zalegania śniegu oraz lodu, w przypadku okien o klasycznej formie zapobiega kondensacji pary wodnej na powierzchni szyby oraz powstawaniu chłodnych stref przy szybach, kompensuje też utratę ciepła przez przeszklenia.
  • Miejsca, w których ludzie przebywają sporadycznie, a które trzeba szybko ogrzać. Są to na przykład kryte baseny, oranżerie, ogrody zimowe i hotelowe restauracje.

Miejsca, w których ludzie przebywają sporadycznie, a które trzeba szybko ogrzaćZużycie energii elektrycznej przez „ciepłe szkło” zależy od zakładanego efektu. I tak: do likwidacji efektu kondensacji instalacja EGLAS potrzebuje 70-150 W/m², do pełnienia funkcji szkła grzejącego wymaga 50-300 W/m², natomiast do rozpuszczenia śniegu zalegającego na przykład na oknach dachowych – do 700 W/m². Zużycie energii elektrycznej zależy od kompozycji zespolenia, zlokalizowania szyby i warunków klimatycznych danego miejsca.

Dodaj komentarz