Bezpiecznie na dach i z powrotem – tylko wyłazem dachowym

Wyłaz dachowy jest niezbędny w każdym budynku – umożliwia konserwację, czasowy przegląd przewodów kominowych i drobne naprawy. Aby umożliwić wyjście na dach kominiarzowi lub nam samym, potrzebny będzie właściwy wyłaz. Na jaki się zdecydować?

Bezpiecznie na dach i z powrotem - tylko wyłazem dachowymWyłaz przypomina okno dachowe, ale poza tym, że jest przezroczysty niczym świetlik, ma jeszcze funkcję unoszenia skrzydła okiennicy na zewnątrz, co nie tylko umożliwia, ale też w znacznym stopniu ułatwia wydostanie się na dach i powrót z niego do domu. Wraz z odpowiednio zainstalowaną listwą kominiarską stanowić będzie bezpieczne i rzadko używane wejście do domu.

Krótka charakterystyka typów wyłazów sprawi, że nie będziemy mieć żadnego problemu z wyborem prawidłowego. Jeśli potrzebujemy wyjścia na dach do budynku mieszkalnego, potrzebny będzie nam taki, który zapewni nam niewydostawanie się ciepła na zewnątrz. W tym celu podczas montażu zastosowany będzie kołnierz paroprzepuszczalny odpowiednio połączony z membraną dachową. Aby ułatwić zachowanie czystości, producenci oferują wyłazy pokryte powłoką samoczyszczącą, dzięki której utrudnione będzie powstawanie zacieków z pojedynczo padających kropel. Co więcej – zanieczyszczenia na szybie pokrytej taką warstwą pod wpływem promieni UV oraz wilgoci pochodzącej z deszczu rozkładają się i łagodnie spływają w dół.

Jeśli potrzebujemy zainstalowania wyłazu na dachu budynku, który nie jest ogrzewany, dostępne są modele specjalne do pomieszczeń nieużytkowych. Nie są energooszczędne, nie są wyposażone w paroprzepuszczalny kołnierz, nie są również pokryte powłoką samoczyszczącą, ale podobnie jak w przypadku tych do pomieszczeń użytkowych, zastosowane jest w nich szkło hartowane – dzięki temu szyby będą chronione przed zniszczeniami, jaki może poczynić padający grad. Ciekawą funkcją jest ogranicznik otwierania – uniemożliwi on przypadkowe zatrzaśnięcie okna na przykład przez przeciąg, co byłoby niepożądane dla osoby znajdującej się właśnie na dachu. Dzięki ogranicznikowi można również w taki sposób ustawić wyłaz, by możliwe było przewietrzenie pomieszczenia pod dachem.

Wyłazy do pomieszczeń nieużytkowych i użytkowych działają również tak samo jak okna zwykłe i dachowe, jako elementy doświetlające pomieszczenia. Dzięki nim, korytarz komunikacyjny dom-dach jest drożny dotąd, dopóki działa dobrze system otwierania (klapowy lub klapowo-wysokoosiowy) oraz ogranicznik otwierania. Warto dbać o prawidłową konserwację tego nietypowego wejścia do domu.

Dodaj komentarz